‘Ümmetini Arayan Peygamber’ Konferansı Beşir Eryarsoy Hoca’nın Sunumuyla Gerçekleşti
Genel Gündem

‘Ümmetini Arayan Peygamber’ Konferansı Beşir Eryarsoy Hoca’nın Sunumuyla Gerçekleşti

Medeniyet Vakfı Ankara Şubesi (Genç Birikim), Medeniyet Vakfı Genel Başkanı M.Beşir Eryarsoy’un anlatımıyla “Ümmetini Arayan Peygamber” Konferansını gerçekleştirdi.

Ankara Keçiören’de bulunan Güçsüzler Yurdu Necip Fazıl Tiyatro Sahnesinde gerçekleştirilen program Ahmet İmamoğlu’nun Kur’anı Kerim tilavetiyle başladı.

Medeniyet Vakfı Genel Başkanı Beşir Eryarsoy’un “ümmet” ve “peygamber” kavramlarını açıklamasıyla başlayan konferans da Allah’ın insan fıtratına varlık ve birliğini yerleştirmiş olmasına rağmen, kendi rızasına uygun olarak nasıl yaşayacağını yerleştirmediğine değinen Eryarsoy, “Allah insanların kendi rızasına uygun olarak nasıl yaşayacaklarını, aralarındaki anlaşmazlıkların nasıl ortadan kaldırılması gerektiğini Hak olan Kitap’la birlikte gönderdiği Peygamberler vasıtasıyla bizlere öğretti.” dedi.

Allah’ın, imanın tahakkuku ve vahdaniyet için peygamberler gönderdiğini söyleyen Beşir Eryarsoy, “Allah’tan aldığı vahyi katışıksız olarak ücret gözetmeksizin insanlara tebliğ eden görevliler Peygamberlerdir. Bizler son peygamber olan Hz. Muhammed (sav)’in ümmetiyiz. Bizler Allah ve Rasulünün emri doğrultusunca vasat bir ümmet olmak durumundayız.” dedi.

“İslam’a teslim olanların ilk 5-6 asırda Kitap ve Sünneti hayatlarına tatbik etmede bir sıkıntı yaşamadılar. Ancak sonraki süreçlerde İslam’ı hayatlarına hakim kılmakta zorlandıkları için toprak kayıpları ve hilafetin bertaraf edilmesi gerçekleşti. Ümmet tasfiye edildi. Ümmet darmadağın oldu. Haçlı ve Siyonistlerin işbirliği ile İslam topraklarında ulus devletler hakim oldu. Böylece kardeşliğimiz ortadan kalktı.” diyen Eryarsoy iki milyarı bulan İslam ümmeti 25 Milyon’luk Yahudi ümmeti kadar varlık gösteremiyor. Ümmetin varlık gösterememesi asla göstermeyeceği anlamına gelmemekle birlikte ümmetin acı bir tablosudur.” dedi.

Ümmet olarak yeniden tarih sahnesinde yer alınması, ümmet ve iman anlayışının gözden geçirilmesi ve ulus devlet anlayışının kafalardan ve gönüllerden atılması gerektiğini söyleyen Medeniyet Vakfı Genel Başkanı Beşir Eryarsoy, “Elbette hatalarımız olarak bizler birbirimizi affetmeliyiz. Bid’at ve hurafelerin dışında aramızda bulunan ihtilafların hepsini bir kenara koymalıyız. Mü’minler olarak Allah’ın dinini hakim kılmak için uğraşarak bu uğurda hem ter, hem kan dökenlerimiz hem de fikir üretenlerimiz olmalıdır. Bu Dünya’da her ne yapıyorsak ahirette karşımıza çıkacak.” şeklinde sözlerine devam etti.

Konferansın son bölümünde  dinleyicilerden aldığı çok sayıda soruyu cevaplandıran Eryarsoy, bir dinleyicinin “oy kullanma hususunda duruşunuz nasıl?” sorusu üzerine “Bizim bu konudaki duruşumuz 40 yıldır değişmedi. 40 yıl önce ne düşünüyorsak bugün de aynısını düşünüyoruz” dedi.

Mehmet Emin Akın Hoca’nın da dinleyici olarak katıldığı Konferans çok sayıda dinleyici tarafından takip edildi.

ummetini_arayan_peygamber (3) ummetini_arayan_peygamber (5) ummetini_arayan_peygamber (6) ummetini_arayan_peygamber (7) ummetini_arayan_peygamber (8) ummetini_arayan_peygamber (9) ummetini_arayan_peygamber (10) ummetini_arayan_peygamber (12) ummetini_arayan_peygamber (11)

GRUBA KATIL