İlkav Cuma konferansında Ali KAÇAR ´Kuzey Irak Gerçeğine Müslümanca Bakış´ Konusunu İşledi
Duyurular Foto Galeri Genel Gündem Video Yazarlar

İlkav Cuma konferansında Ali KAÇAR ´Kuzey Irak Gerçeğine Müslümanca Bakış´ Konusunu İşledi

Bu hafta İLKAV’daki Cuma Konferansının sunumunu Genç Birikim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Medeniyet Vakfı Ankara Şubesi Başkanı Ali KAÇAR yaptı.

Kaçar konuşmasında; Kuzey Irak’taki Barzanî ailesinin geçmişteki durumu ve tarihi gelişimine dair bilgilendirmelerden sonra Siyonist İsrail’in Kuzey Irak Kürt bölgesine olan ilgisinin geçmişini ve sebeplerini açıkladı. Ardından yakın zamanda gerçekleştirilmiş olan referandumun arka planını ve bölgeye olan tesirlerini, Türkiye’nin, İran’ın ve ABD’nin konuya yaklaşımlarını ele aldığı sunumunda Kaçar; özellikle şu konunun altını çizdi:

“Kuzey Irak’ta Kürt Özerk Bölgesinde tam bağımsızlık referandumu gündeme gelmiştir. Bu olay, elbette bir halkın kendi geleceğini kendi iradesiyle şekillendirmesi gibi masum gözükebilir. Ama bu işte oynanan oyunlar büyüktür. Yine bunun arkasında ABD ve İsrail’in olduğu âşikardır. ABD bölgede yeni planlar peşindedir. Kim ki ABD’nin ipiyle kuyuya inerse kuyunun dibinde kalır. Bunu görmeyenin herhalde basireti bağlanmıştır. Rabbimiz ıslah etsin.”

GRUBA KATIL