“Kıyak yasa” nitelendirmesine tepki gösterdi
Gündem Son Sayımız

“Kıyak yasa” nitelendirmesine tepki gösterdi

Milletvekillerinin mali ve sosyal haklarını iyileştiren kanun teklifinin, “kıyak yasa” olarak nitelendirilmesine Meclis Başkanı Cemil Çiçek’ten tepki geldi.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, “Milletvekillerine bu kadar düşmanlığı anlamak mümkün değil” dedi. 

Teklife AK Parti, CHP, MHP ve BDP ortak imza attı.

Trafikte geçiş üstünlüğü sağlayan, milletvekillerini protokol listesinde üst sıralara çıkaran, hem eski, hem de mevcut milletvekillerinin ve eşlerinin diplomatik pasaport almalarına imkan tanıyan düzenleme Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ele alındı. 

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, teklife yönelik eleştirilere tepki gösterdi.

Çiçek, “Bu teklifin amacı milletvekilliği statüsüdür. Milletvekilinin ne olduğu belli değil. Kamu hizmeti yapıyoruz, biz kimiz? neyiz?  Bu memlekette gece yarılarına kadar çalışan bir milletvekilinin bir diplomat kadar yeri yok mu? Beni koruyan polisin statüsü var, benim yok” dedi.

Cemil Çiçek, milletvekillerine karşı bir kampanya yürütüldüğünün de altını çizdi.

Çiçek, “Meclis’te çorba 50 kuruş. Sanki 7 ceddimiz sabah akşam çorba içiyor, günde 20 kilo et yiyor.  Bu seçilmişlere bu kadar düşmanlığı anlamak mümkün değil” dedi.

Milletvekillerine de teklife ilişkin görüşleri soruldu. 

BDP Milletvekili Sebahat Tuncel, “Milletvekilliğinin ayrıcalık olduğunu düşünmüyorum bugün varsınız yarın yoksunuz” dedi.

Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel,  “Milletvekilliği bir meslek, kalıcı bir meslek… ayrıcalıklı bir şey olarak ele alınmaması gerekiyor” dedi.

CHP Milletvekili Refik Eryılmaz, “Bu hakların çok önemli kısmı zaten şu anda mevcut” dedi.

MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri, “Kamu vicdanının kabul etmeyeceği bir ölçüde olması doğru olmaz” dedi.

GRUBA KATIL