İran’da Şiilere Suriye’de Savaşma Çağrısı
Gündem

İran’da Şiilere Suriye’de Savaşma Çağrısı

İran’da, Esed adına savaşacak gönüllüler için internetten seferberlik ilan edildi. Hamaney’e yakınlığı ile bilinen bir sitede, Hizbullah logosu eşliğindeki çağrıda Suriye’ye gidilmesi istendi.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’e yakınlığı ile bilinen bir internet sitesinde, İranlılara Suriye’de savaşma çağrısı yapıldı. Hizbullah logosunun eşliğindeki çağrıda Suriye’deki kutsal mekanların korunmasının tüm Şiilerin görevi olduğu vurgulanarak, gönüllülerin başvuruları için telefon ve isim listesi yayınlandı. Yeni Şafak’ın haberine göre, açıklamada Hizbullah logosunun altında, Suriye’de savaşan Şii gruplardan Ebu Fadl el Abbas Tugayı’nın isminin yer alması dikkat çekti. Birkaç aydır Suriye’de savaştığı bilinen tugay, özellikle Hz. Ali’nin kızı Hz. Zeynep’in kabrinin bulunduğu Şam’ın güneyindeki Seyyide Zeynep Camii çevresinde faaliyet gösteriyor. Birkaç ay önce internette yayınlanan bir video ile İdlib’deki çatışmalar sırasında Şiiler için kutsal kabul edilen Hüseyniye Camii’nin yandığı ileri sürülmüştü.

HAMANEY’İN TUTUMU ÖNEMLİ

Afganistan, Libya ve Çeçenistan gibi ülkelerden Suriye’ye savaşmak için Sünni savaşçıların geldiğine dikkat çeken uzmanlar Şii savaşçıların da iç savaşta yer almalarıyla Sünni-Şii geriliminin Suriye sınırlarının ötesine sıçrayabileceği uyarısında bulunuyor. Uzmanlar, son açıklamanın Hamaney’e yakın bir siteden yapılmasının durumu daha da ciddileştirdiğinin altını çizdi. İran ve Irak’ta çoğunluk olan Şiiler, Suriye’de nüfusun yüzde 2’si civarında.

50 BİN HİZBULLAH MİLİSİ

Bununla birlikte Suriye, aralarında Şam’daki Seyyide Zeynep ve Seyyide Rukuye Camileri ile Halep’te bulunan El Nakta’nın da yer aldığı Şiiler için kutsal sayılan 50’den fazla mekana ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz aylarda Asab el Hak, Mehdi Ordusu ve Ebu Fadl el Abbas Tugayı gibi Şii gruplara yakın sitelerde Seyyide Zeynep Cami çevresinde savaşan Şiilere ait görüntüler yayınlanmıştı. Muhaliflere göre, Suriye’de 50 bini aşkın Hizbullah milisi bulunuyor.

İran’da bütün ipleri elinde tutan dini lider Ayetullah Ali Hamaney, Batılılar tarafından ‘Tahran’ın gizli eli’ diye niteleniyor.

Yeni Şafak

GRUBA KATIL