Batı Dünyasında Filistin’e İlişkin Ön Yargı Nihayet Değişiyor
Duyurular Gündem İktibas Yazarlar

Batı Dünyasında Filistin’e İlişkin Ön Yargı Nihayet Değişiyor

İsrail’in Gazze’ye uyguladığı vahşet, Filistin halkının acılarına yönelik Batı’daki kayıtsızlığa son verdi.
Batı dünyasındaki pek çok kişi yıllardır, Filistin’in işgaliyle hiç ilgilenmedi. İşgal her yıl bir veya iki gün haberlerde yer alıyordu ve sonra tekrar ortadan kayboluyordu. Bu dönemde pek çok kişi, tarafsız kalmayı tercih etti. Daha da kötüsü, Filistin halkına yönelik karalamalara inanıyorlardı.
Ancak son altı aydaki vahşetin boyutu ve şiddeti, Filistin halkının acılarına yönelik yaygın kayıtsızlığa son verdi. El Cezire gibi kuruluşların ve sahadaki Filistinli gazetecilerin korkusuz haberciliği sayesinde medyanın canı pahasına yayın yapması, insanların gözlerini Gazze’deki ve Filistin’in geri kalanındaki insanların, nesiller boyunca katlanmak zorunda kaldığı gerçeklere açtı.
Gazze’de çalışan ve Birleşik Krallık’taki politikacıları etkileyen önde gelen STK’lardan biri olan Action For Humanity’de, YouGov tarafından yaptırılan bir ankete göre, Birleşik Krallık’ta halkın yüzde 56’sının İsrail’e silah ihracatının durdurulmasından yana olduğu ortaya çıktı. Bu verilere göre halkın sadece yüzde 17’si ihracatın durdurulmasına karşı çıkıyor, geri kalanı ise çekimser.
Bu, çok büyük bir olay. Yıllardır Suriye ve Yemen gibi çatışmalarla ilgili kamuoyu yoklaması yapıyoruz ve Birleşik Krallık kamuoyu, hiçbir zaman bir konuda bu kadar hassasiyet göstermemişti. Dahası, anket katılımcılarının yüzde 59’u, İsrail’in Gazze’de insan hakları ihlalleri yaptığını düşündüğünü söyledi; katılımcıların yüzde 12’si ise durumun böyle olmadığını düşünüyordu.
Ayrıca bu anketin, 1 Nisan’da World Central Kitchen yardım çalışanlarının öldürülmesinden önce yapıldığını da belirtmekte fayda var. Bu, dünyayı hatta Birleşik Krallık ve ABD hükûmetlerini bile dehşete düşüren bir vahşetti. Bu olayın yaygın şekilde kınanması nedeniyle yaşanan vahşeti fark eden ve bu vahşete katılmak istemeyenlerin sayısının artık daha fazla olacağını öngörüyoruz.
YouGov’un yaptığı diğer anketlerde, ateşkesi destekleyenler (kasımda yüzde 59, şubatta yüzde 66), Gazze’ye yönelik saldırının masum olmadığını düşünenler (kasımda yüzde 44 şubatta yüzde 45) ve barış görüşmelerinin gerçekleşmesini isteyenler (kasımda yüzde 61, şubatta yüzde 66) olarak raporlandı.
Bu istatistik sonuçlarını artık batı dünyasının her yerinde görmek mümkün. İsrail’in küresel sahnedeki en büyük destekçisi ABD’de Beyaz Saray yönetimi, artan sivil ölümlerini haklı çıkarmaya çalışırken halk bu duruma karşı çıkıyor. CBS/YouGov’un yaptığı bir anket, ekim ayında ABD’nin yüzde 47’sinin İsrail’e silah gönderilmesini desteklediğini, bu ay bu rakamın yüzde 32’ye düştüğünü ve ateşkese verilen desteğin arttığını ortaya çıkardı.
Batı genelinde de durumun böyle olduğuna inanıyoruz ve Batı kamuoyunun ezici çoğunluğu Gazze, Batı Şeria ve Kudüs’te işlenen insanlığa karşı suçların giderek daha fazla farkına vardıkça insanlar da o kadar dehşete düşüyor. Bir zamanlar Gazze’deki devasa sivil ölümlerini haklı bulan kişiler bile bu dünyadaki hiçbir şeyin olup biteni haklı çıkaramayacağını fark etti. Ne yazık ki Batılı hükûmetlerin politikacıları, halklarının ruh hâline tamamen aykırı davranıyor. Bu, sadece ahlaki açıdan kınanacak bir durum değil, aynı zamanda politik açıdan da dar görüşlülüktür.
2024 yılı “seçim yılı” olarak adlandırılıyor. Bu yıl dünyanın en az yüzde 49’u oy kullanacak. Dolayısıyla halklarının Gazze’deki taleplerini görmezden gelen Batılı politikacılar için tehlike çanları çalıyor. Birleşik Krallık’ta birçok kişinin bir sonraki hükûmeti kuracağına inandığı İşçi Partisi, halkın İsrail’in silahlandırılmasının durdurulması yönündeki artan talebini destekliyor. Muhalefet partileri, İngiltere hükûmetinin İsrail’e fon sağlamayı bırakması gerektiğini sıklıkla dile getiriyorlar.
Onlarca yıldır Batılı halklar, insanların olup bitenlere dikkat etmemesi ve yalanlara kanması nedeniyle bu konuda bilgisiz ve ön yargılıydı. Bu nedenle Filistinlilere yönelik ihlalleri, şuursuz bir şekilde desteklediler. Bu, artık bitti ve bunun nedeni de İsrail’in Gazze’ye karşı yürüttüğü korkunç savaş şeklidir. İnsanlık vicdanı; her yerde, her biçimde, iyilikten yanadır. Çoğu insan, özünde barışa ve adalete inanır. Masumları öldürmenin yanlış olduğunu biliyorlar. Artık dünya, Gazze’yi görmezden gelmiyor; Filistinlilerin ne kadar korkunç bir gerçekliğe katlanmak zorunda kaldıklarını herkes görebiliyor ve bu vahşetin daha fazla sürmesini istemiyorlar.
Othman Maqbel,
Al Jazeera English,
26-04-2024
Çeviren: İsmail CEYLAN

GRUBA KATIL