• Harun Akça

  Söz, Geleceğimiz Olan Gençlerimizde

  - 15 Eylül 2021

Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur: “İnsanoğluna şu beş şeyden hesap sorulmadıkça onun ayakları Kıyamet gününde Rabbinin huzurundan ayrılmayacaktır:

Ömrünü nerede tükettiğinden, gençliğini nerede yıprattığından, malını nerede kazanıp, nereye harcadığından ve öğrendiği ilimle nasıl amel ettiğinden.”(Tirmizi)

Resulullah (sav) buyurmuştur: “Allah (cc) tövbe eden gençleri sever.”

Hz. Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: “Resulullah (sav) buyurdular ki:

“Yedi sınıf insan vardır ki, Allah onları hiçbir gölgenin olmadığı Kıyamet gününde kendi arşının gölgesinde gölgelendirecektir:

1) Adil yöneticiler.

2) Allah’a ibadet içinde yetişen gençler.

3) Tekrar dönünceye kadar kalbi mescide bağlı olan kimseler.

4) Allah için birbirlerini seven, Allah rızası için bir araya gelip, Allah rızası için ayrılan iki kişi,

5) Güzel ve makam sahibi bir kadın tarafından davet edildiği halde; “Ben Allah’tan korkarım” de(yip iltifat etmey)en kimseler.

6) Sağ elinin verdiği sadakayı sol eli bilmeyecek kadar gizli veren kimseler.

7) Allah’ı tek başına zikrederken gözlerinden yaş boşanan kimseler.”

(Buhari,Müslim,Tirmizi,Nesai)

Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: “İnsanlar içinde Yüce Allah’ın en sevdiği kimse, kötülükleri terk edip, iyiliklere yönelen gençtir.” (Ebu Davut)

Peygamber Efendimiz; ihtiyarlık gelmeden gençliğin, hastalık gelmeden sağlığın, fakirlik gelmeden zenginliğin, meşguliyet gelmeden boş vaktin ve ölmeden önce hayatın kıymetini bilin diyor. İhtiyarlık gelmeden gençliğin kıymetini bilin tavsiyesi tüm gençleri kapsıyor.

Bizlerde bu yazı dizimizde sözü gençlerimize vermek istedik ve birtakım sorular yönelttik. Gençlerimizin düşünceleri, beklentileri, hedefleri ve planları gerçekten bizleri ümitlendirdi. Toplumun genelinde bulunan gençlerin heva ve heveslerinin peşinde olduğu, sadece dünya odaklı bir dönemden geçtiği bu zaman diliminde bizim çocuklarımız ne cevap vermiş bakalım.

Gençlerimize şu soruları yönelttik.

 1. Gerçekleşmesini en çok istediğin şey nedir?
 2. Varlığından en çok rahatsız olduğun şey nedir?
 3. İçinde bulunduğun gençliği nasıl değerlendiriyorsun?
 4. Kendini de hesaba katarak bu gençliğe ne tür tavsiyelerde bulunursun?
 5. “La ilahe illallah” ifadesinin senin için anlamı nedir?

Bu sorulara Genç Birikim Derneğimizin programlarına katılan, bizimle yorulan ve bizimle yoğrulan gençlerimiz cevap verdi.

1)Her insan ileriye dönük planlar yapar. Gerçekleşir veya gerçekleşmez fakat bizim gerçekleşmesini istediğimiz en büyük arzumuz Allah yolunda şehit olmaktır.

2)İslam’a zarar veren “Modern İslamcılar”dan çok rahatsız oluyorum.

3) İçinde bulunduğumuz ortamlardan dolayı birçoğunun heveslerinin peşinden gittiğini hatta hesap yokmuş gibi hareket ettiklerini görüyorum ve bu ortamların artmasından dolayı müslüman gençlerin tehlikede olduğunu söyleyebilirim.

4)Her gencin bir davası vardır. Biz gençlerin davası olan “Tevhid’i”sonuna kadar haykırmaktır.

5)La ilahe illallah’ın anlamı Allah’tan başka ilah yoktur anlamına gelse de benim için O’ndan başka inanılacak olmadığına O’ndan başka ibadet edilecek olmadığı anlamına gelir hatta ve hatta O’ndan başka kimsenin kanun koyamayacağı anlamına da gelir.

EMİRHAN AKÇA

1)Müslümanların zulümden kurtulduğu bir dünya istiyorum.

2)Yalanın ve yalancının çoğalmasından rahatsız oluyorum.

3)Kötülüğün haramın günahın arttığı bu dönemde imanını koruyabiliyorsa ne mutlu o gence.

4)Öncelikle doğru sözlü olmalı. Herhangi bir yerde konuştuklarında bu genç diyorsa doğrudur, denilmeli, adaletli olmalı, en önemlisi de güzel ahlaklı olmalı.

5)Yaptığım her işi Allah için yaparım. Allah hayatımın her yerindedir, bunu bilirim. Sadece ibadetlerde değil gündelik hayatta da Allah’ın bizden istediği şekilde davranırım.

YUSUF BAĞDAT

1) Öncelikle eskisi gibi sağlıklı zamanlara dönmeyi, Ümmeti Muhammed’in tek sancak altında tek gaye amacında toplanmasını, Müslümanlar olarak kendimize çeki düzen vermemizi, kendime belirlediğim hedeflerimi gayret bizden takdir Allah’tan diyerek gerçekleştirmek istiyorum.

2) Varlığından en çok rahatsız olduğum şeylerden bazıları: Müslümanların kendilerini sadece medrese veyahut ilahiyat okumaya mecburmuş gibi davranmaları. Bu ümmetin doktorundan tutun, veterinerine, mühendisine, mimarına ve birçok bilim insanına ihtiyacı var. Kişinin dininin emir ve yasaklarını bilmesi ve hayatında tatbik etmesi yeter diye düşünüyorum. Bir diğeri din tüccarları ve birçok sapık düşüncenin olduğu şu dönemlerde insanların aklının bulandırılmasına engel olacak adımlar atmıyoruz. Özellikle insanların çok sıklıkla kullandığı sosyal medya ve diğer mecralarda girişimde bulunmamız gerektiğini düşünüyorum.

3) Ortam gerçekten bozuk ama ortam bozuk biz bir şey yapamayız deyip kenara çekilmek çok büyük gaflettir. Nispeten eskilere göre teknoloji ile birçok imkân elimizde var, önemli olan zamanımızı, imkânlarımızı nerede nasıl kullanmamız gerektiği hakkında bilinçlenmek, bilinçlendirmek.

4) Biraz klişe olacak biliyorum ama kitap okuyun, gerçekten kitap okumak hayal gücünüzü geliştirir, okuduğunu anlama yetisini geliştirir, günlük hayatta diyaloğa geçtiğimizde takılmadan ve anlaşılabilir şekilde konuşmamızı sağlar vb. Özellikle şu dönemde teknolojiyi doğru şekilde kullanmayı öğrenin diğer konularda bahsettiğim gibi bence bu konularda gelişmeye ihtiyacımız var. Kendinize zaman ayırın, hem maddi hem manevi olarak rahatlayabilecek aktiviteler, hobiler edinin. En önemlisi ibadetlerinizi hakkıyla zamanında yerine getirin çünkü zemini bozuk olan bir yapı uzun yıllar kendini ayakta tutamaz, en ufak rüzgarda zarar görür.

5)La İlahe İllallah bana adil, hâkim ve mutlak gücün sahibi olan Allah’a dilde hafif mizanda ağır olan bir söz olduğunu hissettiriyor.

HATTAP ENES SANCAKTAROĞLU

 1. Üniversite sınavında eczacılık kazanmak istiyorum.
 2. İsrail terör devleti.
 3. Belli bir amaç gütmeyen, hedefsiz ve kolayca yanlış yönlendirilebilir.
 4. Zamanlarını güzel değerlendirmelerini ve kendilerini yetiştirmeleri, çünkü İslam toplumunun birikimli ve belli bir vizyona sahip gençlere ihtiyacı var.
 5. İlah kelimesi kanun koymak anlamına geliyor. Yani kanun koyucu olarak Allah’ı kabul etmek ve onun koyduğu kanunlarla hayatı idame etmek.

YUSUF KELEŞ

1-Gercek bir adil düzenin kurulmasını isterim.

2-İsrail.

3-Birçoğu yanlış yönlendiriyor.

4- Kuran okumalarını ve onu hayatlarına geçirmelerini.

5-Allah’ın yasasının dünyada hakim olması.

ENES SEVER

1.İslamiyetin her yere yayıldığı güzel bir dünyada yaşamak.

2.Şeytan.

3.Şu anki gençlik çok kötü, keşke böyle bir zamanda doğmasaydım.

4.Sadece İslam’a yönelirlerse bütün bu yaptıkları kötü alışkanlıklarından, hal ve hareketlerinden vazgeçeceklerdir.

5.Benim için evreni ve içindeki tüm varlıkları yaratan Yüce Rabbimiz olan Allah’ın yönetmesidir, diğer tanrı veya put vb. şeyler bilgisiz insanların uydurduğu şeylerdir.

TURAN ÖĞÜLMÜŞ

1.İslam âleminin ışığının eskisinden daha çok parlaması.

2.Zalimlerdir.

3.Dönemin şartlarından ve git gide kötüleşmesinden dolayı çok berbat diye bilirim.

4.İnandığı her şeyi sonuna kadar en iyi şekilde savunsunlar ama hatalılar ise hatalarının farkına varıp düzeltmeleri şartı ile.

 1. Bu benim inancımın temeli ve İslam dininin anahtarıdır.

FURKAN SARICA

1- En çok isteğim şey ileride elektrik elektronik mühendisi olmak.

2- Böcekler böcek olunca kaşınmaya başlıyorum, her yerim kabarıyor sonra.

3- İçinde bulduğum gençlik büyüklere karşı çok saygısız, çoğu namaz kılmıyor ve Kur’an okumuyor.

4- Oyun oynayarak tüm zamanı boş kullanmak yerine Kuran okuyup, kitaplar okuyup, dersler çalışmak.

5- Allah’tan başka bir ilahın olmadığını, Allah’ın tüm evrenin yaratıcısı olduğunu.

MUHAMMED EMİN BAĞCI

1.Rabbime hakkıyla kulluk yapabilmeyi çok isterim. Adaletli olmayı, sabreden ve şükreden bir genç olmayı, Rabbim’in istediği gibi bir genç olmayı, Peygamberimizin sevdiği ve övdüğü genç olmayı çok isterim.

2.Rabbimin haram kıldığı şeyleri insanların helal gibi görüp kullanmaları yada harcamaları beni rahatsız ediyor.

3.İçinde bulunduğum gençlik hiç iç açıcı değil. Sahabeler zamanındaki gibi bir gençlik olsun isterdim, bende öyle olabilmeyi isterdim. Yaşları küçük olmasına rağmen işittik itaat ettik Ya Rabb diyorlardı. Onlar gibi olmayı ve onlar gibi yaşamayı isterdim, sağlam imanları vardı, adaletlilerdi, itaatkârlardı, takvalılardı.

4.Gençlere ve kendime tavsiyem İslam’ı ve imanı gereği gibi yaşamak, bu dünyada misafir olduğumuzu unutmamak gerek diye düşünüyorum.

5.”La ilahe illallah”, Allah’tan başka hak ilah yoktur.

ABDUSSAMET ASLANTAŞ

 1. Filistin‘in yeniden Müslümanlar tarafından fethedilmesi, müşriklerden arındırılması.
 2. Allah’ın dinine karşı olan savaş.
 3. Dinini yeterince öğrenmeyen ayrıca dini yanlış duyumlar üzerinden değerlendirip yanlış tanıyan kesim.
 4. Dinini gerçek bir şekilde öğrenip Kuran ve Sünnetten ayrılmamaları tavsiyemdir.
 5. Allah’ın gücünü ve kudretini hatırlatan, her seferinde tüylerimizi diken diken eden, Müslümanların tek bir ilaha inanması ve ibadet etmesi.

BERAT ÖZDEMİR

 1. Yaşadığım ülkede hilafeti görebilmek isterdim.
 2. Alem-i İslam’ın yayılmasını engellemek isteyen düşünceler vs.
 3. İslam’dan uzak düşünce yapıları var.
 4. Dış düşüncelerden uzak durulmasını tavsiye ederim. Batılılaşmadan uzak durulmasını tavsiye ederim.
 5. Allah’ın otoritesi hariç bütün sahte otoriteleri reddetmek.

İSMAİL HAKKI ÇALIK

Gençlerimize teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun.

HARUN AKÇA