Yazar Mehmet ALAGAŞ vefat etti
Arşiv Duyurular Foto Galeri Genel Gündem

Yazar Mehmet ALAGAŞ vefat etti

İnna lillahi ve innâ ileyhi râciûn.
Biz Allah’a aitiz ve yine O’na döneceğiz.

Ölüm, uykudan uyanmadır, gerçek ve ebedi olan hayata yolculuğun başlangıcıdır. Dünya ile Ahiret arasında bir köprüdür. Ölüm, son değil, yok oluş da değil, yeni ve sonsuz bir hayata adım atıştır. Ölüm, ağız tadını kaçırsa da gerçek/ölümsüz hayat için yeniden bir diriliştir. Bir oyun ve eğlenceden ibaret olan bu dünyadan gerçek ve ebedi olan dünyaya adım atmanın başlangıcıdır. Ölüm dünyaya gelen her canlının başına -er ya da geç- gelecek bir vakıadır. (21/35) Müslüman, ölüm sonrasının hak olduğunu, hesabın ve mizanın kurulup haklı ile haksızın, mücrim ile Müslimin, zalim ile mazlumun hesabının görüleceği bir alemin geleceğini yakinen bilir ve inanır. Zerre miskal hayır ya da şer’in karşılığının verileceği hatta boynuzsuz koyunun boynuzlu koyundan hakkının alınacağı, herkese hakkının verileceği ve kimseye haksızlığın yapılmayacağı bir yerdir. (36/54)

Müslüman ölmekten korkmaz, bilir ki, bir gün mutlaka hak vaki olacak ve ölüm gerçekleşecektir. Müslüman için asıl olan ise, sıradan bir ölüm değil ‘ancak Müslüman olarak ölün’ (3/102) ayeti gereğince, Müslümanca ölmesidir. Müslümanca ölmenin yolu ise Müslümanca yaşamaktan geçer. Daru’l-Ahire, ancak Allah için amel-i hasene/amel-i salih işleyenlerin rahat ve huzur bulacağı bir yerdir. Rabbimiz ‘hüsran’da olmayacak olanların özelliklerini İhlas Suresinde (103/1-3) belirtmiştir. Buna uygun olarak yaşayan ve ‘Müslüman olarak ölenler’ için Daru’l-Ahire arzulanan, özlenen bir yerdir. Çünkü ‘ahiret dünyadan) daha hayırlıdır’ (93/4) ve daha ‘kalıcıdır/sürekli’dir. (87/17)“Onlara bir musibet isabet ettiğinde “Biz Allah’a aitiz ve şüphesiz O’na dönücüleriz” derler. (2/156)Her nefis ölümü tadacaktır. Kıyamet günü ecirleriniz-mükafatlarınız eksiksizce ödenecektir. (O gün) kim ateşten uzaklaştırılır ve cennete sokulursa, o gerçekten kurtuluşa ermiştir. Zaten dünya hayatı, aldatıcı geçimlikten (geçici metadan) başka bir şey değildir. (3/185)

İslami çalışmalarıyla tanınan Mehmet Alagaş kardeşimiz, asıl yurduna/Daru’l-Ahire’ye 12 Mart 2021 Cuma günü irtihal etmiştir. Aort damarında oluşan yırtık nedeniyle ameliyat edilmesinin ardından hak vaki olmuş ve vefat etmiştir.

Türkiye Müslümanlarının özellikle de Müslüman gençliğin, eserlerinden dolayı yakından tanıdığı, bildiği bir Müslümandı, Mehmet Alagaş… Mücadeleciydi. Müslümanların derdiyle dertlenen münbit bir Müslüman yazardı. Müslüman gençliğin tevhidle, İslam’la tanışmasında önemli katkıları olmuştur. İnsan Dergisini çıkardığı yıllarda ve daha sonraki yıllarda da yazdığı ve özellikle de gençliğe hitap eden eserleriyle takip edilen bir Müslümandı. Tevhdi içerikli ve gençlerin anlayabileceği, anlaşılır bir dilde bir hayli eser vermiştir.Tanıdığımız ve bildiğimiz kadarıyla ümmet sevdalısı bir Müslümandı…

Rabbim kendisine rahmet eylesin, mekânını cennet eylesin, makamını âli eylesin, ailesine, sevenlerine sabır ihsan etsin… Bir insanın, inandığı Din üzere yani Müslüman olarak yaşaması ve Müslüman olarak can vermesi hayatın en büyük saadetidir. Umuyoruz ki Mehmet Alagaş kardeşimiz, Allah’ın ebedi ikramlarına mazhar olur ve ‘Meleklerin, Selam size, Yaptıklarınıza karşılık olmak üzere cennete girin’ (16/32) dediği  mü’minlerden olur. Kendisine Rabbimizden tekrar rahmet ve mağfiret, ailesi ve yakınlarına sabr-ı cemil diliyoruz.

GENÇ BİRİKİM

GRUBA KATIL