Suriyeli Alim Muhammed Ali es-Sabuni Vefat Etti
Arşiv Duyurular Foto Galeri Genel Gündem

Suriyeli Alim Muhammed Ali es-Sabuni Vefat Etti

İnna lillahi ve innâ ileyhi râciûn. Biz Allah’a aitiz ve yine O’na döneceğiz.

İslam dünyasının önde gelen âlimlerinden Muhammed Ali es-Sabuni, bu gün (19 Mart 2021) Yalova’daki evinde 91 yaşında hayatını kaybetti.

Cenazesinin yarın öğle namazını müteakip İstanbul’da Merkezefendi Camisi’nde cenaze namazının kılınacağı ve Merkezefendi Mezarlığı’nda toprağa verileceği bildirildi.

Muhammed Ali Es-Sabuni, 1 Ocak 1930 yılında Halep, Suriye’de dünyaya geldi. 1952 yılında Ezher Üniversitesi, eş-Şeri’a fakültesini bitirdi. Daha sonra Şeri kada (yargı) bölümündeki tahassus eğitimini de tamamlayarak 1954 yılında Ezher’den mezun oldu.

Ezher’in talebelerine verdiği en yüksek diploma kabul edilen ‘el-Alimiyye’ diplomasını almaya hak kazanan Muhammed Ali Es-Sabuni, ardından ülkesi Suriye’ye dönerek sekiz yıl sürecek olan tedris faaliyetlerinde bulundu. Sonradan Mekke-i Mükerreme Üniversitesi Eğitim Fakültesinde ve eş-Şeria fakültesinde dersler verdi.

Muhammed Ali es-Sabuni onlarca eser yazdı, talebe ve hoca yetiştirdi. Eserlerin en önemlileri arasında 7 ciltlik Safvetü’t Tefasir (Tefsirlerin Özü) yer almaktadır. Ünlü âlimin diğer eserleri arasında, “Ravaiu-l Beyân fî: Tefsîr-i Ayati-l Ahkâm min el-Kur’ân, Kabesün Min Nûri’l Kur’ân’ıl Kerim (8 cilt), Muhtasar-ı İbn-i Kesir, Tahkik-i Tenvirü’l Ezhan Min Tefsir-i Rûhû’l Beyân, (4 Cilt), Muhtasar-ı Tefsîr-i Taberî, Feth-ür-Rahmân b.Keşfi mâ Yeltebisu’ Fil-Kur’ân, El Muktataf min Ûyuni-t-Tefsir,  Îcâzü’l-Beyân fi Makâsıd’ı Suveri-l Kur’ân (1 cilt)” bulunmaktadır.

 

GRUBA KATIL