Mısır’daki Gösteriler Şiddete Dönüştü
Genel Gündem

Mısır’daki Gösteriler Şiddete Dönüştü

Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin istifa etmesi ve erken seçime gidilmesi talebiyle ülke genelinde düzenlenen gösterilerde 6 kişinin öldüğü, yaralı sayısının 304’e yükseldiği bildirildi.

Mısır Sağlık Bakanlığı başta Kahire, İskenderiye, Asyut, Dakhaliyye, Garbiyye, Beni Suveyf ve Buhayra olmak üzere 17 kentte Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi destekçileri ve karşıtları arasında meydana gelen çatışmalarda 6 kişinin hayatını kaybettiğini, 304 kişinin yaralandığını açıkladı.

Öte yandan 30 Haziran gösterilerini düzenleyenlerden biri olan Temerrüd (İsyan) Hareketi, Cumhurbaşkanı Mursi’ye görevi bırakması için 2 Temmuz Salı gününe kadar süre tanıdıklarını, aksi takdirde, ülke genelinde sivil itaatsizlik eylemleri başlatacaklarını duyurdu.

Hareket tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, “Mursi’nin görevi bırakması ve erken seçime gidilmesi için 22 milyon imza toplandı. Biz şu anda o insanları temsil ediyoruz. Mursi, artık Mısır’ın meşru cumhurbaşkanı değildir” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada ayrıca gösterilerin ülke genelinde, tüm meydanlarda salı gününe kadar devam edeceği belirtildi.

Gösteriler sürüyor

Mısır’ın muhtelif kentlerinde cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin görevi bırakması ve erken seçime gidilmesi talebiyle başlayan gösteriler devam ediyor.

Muhalif liderlerden Hamdin Sabbahi ve Muhammed el-Baradei’nin de göstericilere eşlik ettiği Tahrir Meydanı’nda, Mursi ve Müslüman Kardeşler aleyhine pankartlar açıldı.

Muhalefetin, “İstifa et yoksa gösterilere devam edeceğiz” şeklindeki çağrılarına, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’den diyalog yanıtı geldi.

Cumhurbaşkanlığı ofisinin bulunduğu el-İttihadiye Sarayı’nın çevresini kuşatan binlerce göstericinin, Mursi’nin istifa etmesi talebiyle başlatttığı gösteriler sürüyor.

Başkent Kahire’nin Nasır City bölgesinde ise Mursi’ye destek gösterileri devam ediyor.

Hürriyet ve Adalet Partisi’nden (HAP) yapılan açıklamada, Mursi’ye destek gösterilerine 4 milyon kişinin katıldığı öne sürüldü.

Bu arada Muhalifler ile Baltacı diye tabir edilen suç gruplarının Müslüman Kardeşler’in genel merkezine saldırdığı ifade edildi. Mukattam bölgesindeki çatışmalarda yaralananlar olduğu, göstericilerin genel merkeze molotoflu saldırı düzenlediği kaydedildi.

“Ulusal diyalog” çağrısı

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İhab Fehmi, başkent Kahire’de düzenlediği basın toplantısında, yaşanan siyasi krizin çözülebilmesi için Cumhurbaşkanlığı ile siyasi partiler arasında bir aracıya ihtiyaç olmadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanlığının tüm muhalif gruplara yaptığı ulusal diyalog çağrısını yineleyen Fehmi, bu çağrıya olumlu yanıt verilmesinin ülkede üretime ve ekonominin güçlendirilmesine katkı sağlayacağını vurgulayarak, “İfade özgürlüğü herkes için garanti altına alınmıştır. Cumhurbaşkanlığının görevi, barışçıl göstericileri korumaktır. Devlet, kanun dışı faaliyet içine girenlere müsamaha göstermeyecektir” ifadelerini kullandı.

AA

GRUBA KATIL