Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah’a Öfke Yağıyor
Genel Gündem

Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah’a Öfke Yağıyor

Suriye’de Humus kentine bağlı Kusayr kasabasında rejim ile muhalefet arasında çıkan çatışmalar şiddetleniyor. Hizbullah’ın bölgeye yeni askeri birlikler gönderdiği iddia ediliyor. Muhalif kaynakların ve aktivistlerin verdiği bilgiye göre, Lübnan’ın kuzeyiyle komşu olan ve başkent Şam ile sahil şeridi arasında kritik bir bölgede yer alan Kusayr’daki çatışmalar sürerken, Suriye İnsan Hakları Gözlemcileri, ‘iyi eğitim almış’ Hizbullah üyelerinin Suriye’ye gönderildiğini ileri sürdü. Şiddetli çatışmaların yaşandığı ilçede 40 Hizbullah milisini öldürüldüğü bilgisi gelirken, hayatını kaybeden muhaliflerin sayısının ise 70’e ulaştığı öne sürülüyor.

REJİMİN GÜNLERİ SAYILI

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre; Muhalif yapılanmalarda sorumlu Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Hizbullah birliklerinin Kusayr kasabasına girmeye çalıştığını, orduya ait savaş uçaklarının da ilçeyi belli aralıklarla bombaladığını açıkladı. Operasyonlara karşı sert direniş gösteren ÖSO Genel Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada ise ‘ilçenin rejim güçlerince denetim altına alındığı haberleri’ yalanlandı. Muhaliflerin silah ve lojistik destek yolu üzerinde yer alan Kusayr için çarpışma sürerken, Beşşar Esed’e bağlı askerlerin bu bölgeyi ele geçirmek için tüm hatlardan saldırıya geçmesi ‘rejimin günlerinin sayılı olduğu’ yorumlarına yol açıyor. Diğer taraftan Kusayr’da bulunan muhalif savaşçılardan Muhammed Raid ise, ‘Kusayr düşerse Humus da düşer’ ifadelerini kullanıyor.

SAVAŞÇILARINI TOPLADI

Suriye’deki savaşın seyrini Esed lehine değiştirmeye çalışan Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’a öfke yağıyor. ÖSO Sözcüsü Luay el-Mikdad, Sünnilerin ağırlıkta olduğu Kusayr’da yaşanan ve ‘mezhepsel gerginliği’ tırmandırma girişimi olarak değerlendiren çatışmalardan Nasrallah’ın sorumlu olduğunu belirtti. Mikdad, ‘Nasrallah’ı ‘Suriye halkının katili’ olarak görüyoruz’ dedi. Nasrallah geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, ‘Kusayr’daki Lübnanlıları silahlı gruplara karşı yalnız bırakmayacağız.’ demişti. Hizbullah liderinin, Kusayr’daki saldırılar öncesi, bin 200 savaşçısını bir araya topladığı belirtiliyor.

Kusayr’da İsrail cipi

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın yayımladığı bir görüntü tartışmaya yol açtı. Ajansın görüntüler eşliğinde yayımladığı haberinde, ‘Kusayr kentinde teröristlerin ve arkalarındaki dış güçlerin hayallerini çökerten kahraman silahlı kuvvetlerimiz başarılı operasyonları sırasında gelişmiş dinleme ve parazit cihazlarıyla donatılmış İsrailli Jeep tipi zırhlı bir araç yakaladı’ denildi.

TİMETURK

GRUBA KATIL