Genç Birikim Dergisi’nin Mayıs 2015 Sayısı Çıktı.
Gündem Son Sayımız

Genç Birikim Dergisi’nin Mayıs 2015 Sayısı Çıktı.

Genc_Birikim_Mayis_2015_Sayi_192

Değerli Genç Birikim Okuyucuları

Yaklaşan yaz günleri, bu toplumda yaşayan çoğu insanı okulların da tatil olmasıyla birlikte nerede tatillerini geçireceklerinin planlarını yapmaya sevkediyor. Müslümanlar elbette bu tür zamanları öncelikle sılayı rahim yaparak değerlendirmeliler. Elbette zorunlu olarak çok yoğun çalışanlar –özellikle zihnen- tebdili mekân yaparak biraz zihinlerini ve bedenlerini “rektefe” yapabilirler. Ama bu planlarımız içinde öncelikle kendimiz sonra da çocuklarımızı daha iyi yetiştirme ve eğitmeye ilişkin planlar yoksa o “tatil” denilen kavram bizler için yeterince iyi değerlendirilmemiş bir kavram/zaman haline gelir. Özellikle çocuklarımızın üzerinde bu konuda daha çok durmalıyız. Kuran okumayı öğretme üzerinde durmalı, kesinlikle yaz okullarını değerlendirmeliyiz. Medeniyet Vakfının da malumlarınız olduğu üzere tertib ettiği yaz okulları var. Çocuklarımızı buralara göndererek hem iyi bir şekilde Kur’an okuyan hem de dinini iyi bir şekilde öğrenen birer insan olmalarını sağlamaya çalışmalıyız.

Türkiye’de önümüzdeki ayda seçim var. Partilerin her biri bin bir vaatte bulunuyor. Partilerin bu vaatleri, İslam düşmanı Demirel’in “Diğer partiler şunu şunu vaadediyor siz ne vaadediyorsunuz” diye sorduklarında “onlar ne veriyorsa ben iki katını veriyorum” şeklindeki sözlerini hatırlatıyor. Ancak bütün bu vaadedilenlere baktığımızda hepsinin dünyalık vadettiğini görüyoruz. Vatandaşın ahiretine katkıda bulunacak herhangi bir vaad yok. Yani sadece bu yalan ve boş dünya. Oysaki Rasulullah (s.a.v.) kendi toplumuna neyi vadetmişti: Öncelikle cehennem ateşinden uzaklaşma ve cennet. Ama Rasulullah’ın çağrısına kulak veren o topluma Allah’u Teâlâ bu dünyada da nimet ve bolluk verdi. O dönemin süper güçlerine karşı (Pers ve Bizans İmparatorluğu) galibiyeti nasibetti. Bizler uzun vadeli düşünmeliyiz. Elbette bu dünyada geçim için rızkımızı aramamız gerekir ama Rabbimiz çalışan ve gayret edene “Rezzak” sıfatıyla rızıklarını zaten verecektir.

Bu ayki sayımızda Genel Yayın Yönetmeni Araştırmacı-Yazar Ali Kaçar tam da bu seçim öncesi Müslümanların davette Rasulullah’ın metodunu almaları gerektiğini vurgulayan “Hz. Peygamber (S) ve Mücadele Metodu“ başlıklı yazısını sizler için kaleme aldı.

Süleyman Arslantaş da son yıllarda halkın teveccühünü alan ve yaygınlaşan “Kutlu Doğum Haftası” etkinliklerini değerlendiren çok güzel yazı hazırladı.

  1. Ali Furkan ise seçim öncesi demokrasi kavramını yazısında değerlendirmekte.

İslami  ve güncel içerikli diğer yazılarımızı da beğenerek okuyacağınızı umuyoruz.

Sizleri dergimizle baş başa bırakırken Allah’a emanet olun.

İletişim:

İlkiz Sok. No: 22 Sıhhiye/Ankara

Tel: 229 67 18-19

www.gencbirikim.net

GRUBA KATIL