Endonezya’ya Çağrı
Gündem İktibas Son Sayımız

Endonezya’ya Çağrı

endonezya

Halid Amayreh(*), 16-3-2016, palinfo.com

Çeviren: İsmail Ceylan

İsrail Dışişleri Bakanı yardımcısı Tzipi Hotovely, geçen çarşamba İsrail ve Endonezya’nın “ilişkilerin normalleştirilmesi” amacıyla diplomatik temaslar yaptığını söyledi.

Hotovely, (Filistin’in ve Filistinlilerin varlığını inkâr eden fanatik, ırkçı bir yerleşimcidir) Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi’nin Ramallah’ta Filistin Yönetimi (PA) yetkilileri ile görüşmek amacıyla bu hafta başında işgal altındaki Batı Şeria’ya girmesini engellemeye çalıştı.

Marsudi’nin Batı Şeria’ya girişini engelleme kararı nedeniyle, Endonezya yetkilileri de İsrail devlet görevlileriyle işgal altındaki Kudüs’te görüşmeyi reddettiler.

Haberlere göre Marsudi’nin niyeti Ramallah’ta bir fahri Endonezya konsolosluğu açmak için PA Dışişleri Bakanı Riyad el – Maliki ve Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas’la görüşmekti.

Filistin otoritesi kendini bir “devlet” olarak tanımlamaya çalışıyor fakat
tamamen İsrail işgali altında erimektedir. Bu acziyete rağmen, İsrail herhangi bir yabancı resmi heyetin Ramallah’ı ziyaret etmesine müsaade etmemektedir. Çünkü bu tür ziyaretler en azından gayrı resmi olarak, İsrail’in Filistin’i ve Kudüs’ü işgal ettiğini tanımak anlamına geliyor.

Endonezya, nüfusu en kalabalık İslam ülkesidir ve İsrail uzun zamandır bu ülkeyle ilişkilerini normalleştirme çabasındadır.

Endonezya’dan rica ediyoruz.

Sadece sembolik varlığımız için değil, özgür ve bağımsız Filistin mücadelesi için Endonezya sorumluluk almalıdır.

antisemitizm

Filistinliler halen, İsrail’in acımasız askeri işgali altında çürüyor. Sözde Filistin Otoritesi’nin hiçbir yetki ve egemenliği yoktur ve İsrail Filistin Otoritesini, kendine bağımlı bir polis devleti haline getirmeye çalışıyor.

İsrail’in Filistinlilere uyguladığı işkence ve cinayet günlük olarak devam ediyor. Bunun yanında ırkçılık ve aşağılama politikası açıkça uygulanılmaktan çekinilmiyor ve akla gelebilecek her açıdan Filistinlilere dünya zindan ediliyor.

Ayrıca İsrail, fanatik yerleşimcilerin kutsal İslami mekânlara girmesine ve kışkırtıcı Talmudik ritüelleri icra etmelerine, hemen hemen her gün izin vererek Aksa Camii’nin kutsallığına saldırmaya devam ediyor.

Daha da önemlisi, İsrail Batı Şeria’ya anti-İslamik görüşlü göçmenlerden oluşan yüzlerce koloni kurulmasına izin vererek, başkenti Doğu Kudüs olan sembolik bir Filistin Devletinin kurulması için, son kalan umutları da yok etmiştir.

Bu nedenle, bu suç devletiyle dünyanın en büyük İslam devleti arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi Filistin halkının arkadan bıçaklanması demektir. Nazi benzeri işgal sona ermeden İsrail’i tanıyan ve ya ilişkilerini normalleştiren ülkeler ve özellikle bunu yapan Müslüman ülkeler Filistin halkını derinden yaralayacaktır.

gazze

Böyle düşünüyoruz çünkü İsrail yaklaşık 70 yıldır gasp ettiği toprakların bir tek santimetrekaresini bile gerçek sahiplerine vermeyi düşünmüyor.

Bu yüzden İsrail suç devletinin tanınması ve onunla ilişkilerin normalleştirilmesi adına yapılan veya yapılacak tüm planların iptal edilmesini büyük kardeşimiz Endonezya’dan rica ediyoruz.

Lütfen, Filistinli kardeşlerinizi arkadan bıçaklamayın.

 

 

(*) Halid Amayreh, işgal altındaki Filistin’de yaşayan usta bir gazetecidir ve güncel siyasi olaylar hakkında yorumculuk yapmaktadır.

 

GRUBA KATIL