Başkent, Katliam Durana Kadar Nöbete Devam Edecek!
Genel Gündem

Başkent, Katliam Durana Kadar Nöbete Devam Edecek!

Ankara’da İHH öncülüğünde gerçekleştirilen ve Ankara Müslümanlarla Dayanışma Platformu tarafından desteklenen eylemde, Mısır ve Suriye’deki katilamlar protesto edildi.

Ankara Müslümanlarla Dayanışma Platformu adına konuşma yapan Genç Birikim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ali Kaçar yaptığı konuşmada, dün Suriye’de yürekleri burkan, insanlık dışı katliam gerçekleştirildiğini belirterek, kimyasal gazlarla henüz daha yeni doğmuş, küçücük yüzlerce bedenin insanlık dışı vahşi yöntemle katledildiklerini söyledi.

DSC_0995

Kaçar, Suriye’deki insanlık dışı katliama rağmen İran’ın ve İran’ın emriyle Hizbullah’ın bu ülkeye hala hem maddi hem de milis güç gönderdiğini ileri sürdü. Mısır’da, Filistin’de, Arakan’da Afganistan’da Suriye’de sadece Müslümanların katledilmediğine dikkati çeken Kaçar, bütünüyle insanlığın katledildiğini söyledi. Ortadoğu’da diktatörlerin, kralların yönetimde kalmasını sağlayanın Batılı ve Doğulu ülkeler olduğuna işaret eden Kaçar, “Mısır halkı kendi Firavuni yöntemlerine karşı çıktığı kadar Batılılara ve Siyonistlere de karşı çıkmışlardır. Çünkü biliyorlardı ki bu Firavuni yönetimler ancak Batılı ve Doğulu emperyalistlerin ve Siyonist güçlerin yardım ve desteğiyle yönetimde kalabiliyor. Asıl düşman bu kukla yönetimlerden ziyade bunların arkasındaki emperyal ve Siyonist güçlerdi” diye konuştu.

DSC_1002

-“Filistin’in kurtuluşu bütünüyle ümmetin kurtuluşunu sağlayacak”-

Mursi’nin darbeye karşı dik bir duruş sergilediğini dile getiren Kaçar, bunun bölge halklarının umudunu yeşerten ve geleceğe umutla bakmasını sağlayan bir tavır oluduğunu kaydetti. Mısır halkının katliamlara ve ilan edilen olağanüstü hal uygulamalarına rağmen tarih yazdığını ifade eden Kaçar, şunları kaydetti: “Adeviye Meydanı’nı boşaltabilirler, Muhammed Bedii’yi, Hayrat el-Şatır ve diğer önde gelen İhvan liderlerini zindanlara atabilirler, zaten bazıları devrim süreciyle yeni zindandan çıkmıştı. Ammar Bedii’yi 17 yaşındaki Esma’yı, Hayrat el-Şatır’ın kızı ve damadını ve şehit Hasan el-Benna’nın torununu ve daha binlerce masum insanı şehit edebilirler ama Mısır halkında, darbecilere ve arkasındaki Siyonist ve emperyal güçlere karşı oluşan ve her gün daha da büyüyen nefreti dindiremezler. Mısır’ın kurtuluşu, Suriye’nin kurtuluşuna, Suriye’nin kurtuluşu ise Filistin’in kurtuluşuna vesile olacaktır. Filistin’in kurtuluşu ise bütünüyle ümmetin kurtuluşunu sağlayacak.”

DSC_0993

Katılımcıların Rabia işareti yaptığı, tekbir seslerinin yükseldiği eylemde “Her yer Rabia her yer direniş” sloganları atıldı. Cumartesi gününden buyana devam eden gösterilerin Mısır’daki direniş sona erene kadar her akşam saat 18.00-22.00 arasında bir araya geleceklerini bildirildi.

 

GRUBA KATIL