Aslanlar Göçtüler
Gündem Son Sayımız Yazarlar

Aslanlar Göçtüler

Şeyh Ahmed Yasin

Bir yiğit düşünün, yüzlerce hatta binlerce Müslümana bedel. Sözleriyle bir haklı kendine getirip ayaklandıran, uyandıran bir mücahid düşünün. İşte o mücahid Şeyh Ahmed Yasin. Bizlere sadece sözlerimizle dahi neleri başarabileceğimizi, davamızı nasıl savunabileceğimizi, zalimin karşısında ve mazlumun yanında nasıl duracağımızı öğreten, gösteren yiğit bir Müslüman.

SeyhAhmedYasin

Şeyh Ahmed Yasin, Doktor Abdulaziz Rantisi ile birlikte siyonist İsrail’e karşı Filistin’in bağımsızlığı için gayret gösteren Hamas’ın kurucusudur.

Daha çocuk denecek yaşta babasını kaybettiğinde siyonist İsrail zalimliklerine daha başlamamış yani henüz kurulmamıştı. İsrail’in kurulması ile beraber 1948 yılında yaşanan Arap-İsrail Savaşı sonucunda binlerce Müslüman gibi Şeyh Ahmed Yasin’de mülteci oldu. Gazze şeridinde yer alan Curat Şams bölgesine yerleşti. Yaklaşık olarak 14 yaşında bir yüzme faaliyeti esnasında başının üstüne düştü ve boyun kemiği kırıldı. O günden sonra boynundan aşağısı felç oldu. İşte o müthiş İslami direniş bu vakitten sonra daha büyük değer kazandı.

Liseyi bitirdikten sonra Mısır’a el-Ezher Üniversitesi’ne gitti ve Müslüman Kardeşler topluluğunun içinde yer almaya başladı.

Tekrar Gazze’ye döndüğünde oldukça donanımlı bir Müslümandı artık. Çeşitli ortamlarda yaptığı konuşmalar ile kısa sürede Gazze sınırlarında hatta İslami coğrafyada tanınmaya başladı. Hamas’ı kurması ile beraber zalim, siyonist İsrail’in gözünde büyük bir tehdit olarak görünmeye başladı. İsrail’in onu tehdit unsuru olarak görmeye başlaması ona karşı yapılacak saldırıların habercisiydi aslında. 1989 yılında İsrail tarafından tutuklanıp çeşitli işkencelere maruz kaldı. 2003 yılında kendisinin bulunduğu binaya onu öldürmek amacıyla yapılan saldırıdan Allah’ın izni ile kurtulmayı başardı. Ardından 22 Mart 2004 tarihi sabah namazı vaktinde, namazdan dönerken bir İsrail helikopterinin füze fırlatması sonucu şehid oldu.

Şeyh Ahmed Yasin, bu mücadelesi ile Müslümanlar için direnişin sembollerinden birisi haline geldi. Rabbim ona ve bizlere rahmet eylesin.

 Abdulkadir Salih

abdulkadirSalihCesareti, mütevaziliği, güler yüzlülüğü ve samimiyeti ile bizlerin gönlünde yer eden Abdulkadir Salih, Suriye direnişinin önemli isimlerinden birisiydi. Esed rejimi tarafından başına 200 milyon dolar konulan Abdulkadir Salih’in, Baas güçlerine nasıl korku saldığını ve Suriye direnişi açısından ne kadar önemli olduğunu bu ödül durumu da gösteriyor aslında.

 

Suriye’de mücadele eden ve zamanında Halep’in önemli bir kısmını kontrol altında tutan Liva et-Tevhid’in komutanı olan Abdulkadir Salih, Baas uçaklarının Liva et-Tevhid karargâhına yaptığı hava saldırısı sonucu yaralanmıştı. Birkaç kez daha zalimlerin saldırıları sonucu yaralanan ve direniş saflarına dönen Salih bu kez dönemedi ve şehid oldu.

Halep Müslümanlarının bakışları arasında yerle bir oldu yiğit insan. Halep’e bombalar yağdı biz ise sadece seyrettik. Evet, yüzlerce tır yardım gitti belki ama zulme engel olamadık. Hakkını helal et.

 Zahran Alluş

zahranAllusŞam’daki en önemli direniş gruplarından biri olan ve aynı zamanda elli civarı Müslüman direniş grubunu bünyesinde bulunduran İslam Ordusu olarak bilinen Ceyş el İslam grubunun komutanı olan Zahran Alluş da Suriye cihadının, direnişinin sembol isimlerinden birisidir.

Müslümanların bir arada birlik ve beraberlik içerisinde cihad etmesi için gayret gösteren Zahran Alluş Arabistan’da Cenevre müzakereleri öncesi muhalif güçleri birleştirmek için 2015’te düzenlenen Riyad toplantılarında da yer almıştı.

Suriye rejimine ve aynı zamanda DAEŞ’e karşı mücadele veren Zahran Alluş, grubun üst düzey komutanları ile yaptığı toplantı esnasında Rus jetlerinin karargâha düzenlediği hava saldırısı sonucu şehid düşmüştür.

Selam olsun Şeyh Ahmed Yasinlere,

Selam olsun Salihlere,

Ve selam olsun Allah için canını hiçe sayan yiğitlere…

 

GRUBA KATIL