Ankara’da Karanlık Suikast!
Genel Gündem

Ankara’da Karanlık Suikast!

Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosu Medet Ünlü, Ankara’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Ünlü, Çetin Emeç Bulvarı 54 numaradaki konsolosluk bürosu olarak da kullandığı işyerine gelen kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından vurularak öldürüldü. Namaz kılmak için hazırlık yapan Medet Ünlü’nün çalan kapıyı açtığı sırada saldırganların yanlarında getirdiği silahla ateş ettiği belirtildi. Saldırganlar olay yerinden kaçarken, ailesinin polise haber vermesi üzerine Ünlü’nün cansız bedeni işyerinde bulundu. Yakınları, saldırının Çeçen lider Kadirov taraftarları tarafından yapılmış olabileceğini öne sürdü.

MAKAM ODASINDA SALDIRI
Ünlü, geçen ay Boston Maratonu’ndaki bombalı saldırıların kurmaca olduğunu, Çeçen halkının terörizmle bağdaştırılmak istendiğini iddia etmişti. Yeğeni Abrek Ünlü de cinayetin dairenin kapı ağzında değil amcasının odasında işlendiğine dikkat çekerek, “Amcam katili tanıyor ki içeri alıyor. Saldırı makam odasında oluyor. Cesedi koltuğunda otururken bulundu” dedi.

KATİL ÇEÇEN
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, kamera görüntülerinde cinayet saati, Ünlü’nün bürosunun önüne 2 kişinin arabayla geldiğini, 1 kişinin büroya girdiğini belirledi. Ünlü’yü silahla öldüren kişinin Çeçen Ruslan Kemal olduğu tespit edildi.

SUİKASTİN ŞİFRELERİ
Medet Ünlü’nün 20 yıllık arkadaşı Mehdi Nüshet Çetinbaş, şüphelerini şöyle dile getirdi: “Suikast 21 Mayıs’ta Çerkez soykırımının 149’uncu yıldönümünde yapılacaktı. Yalnız kaldığında öldürüldü. Cinayeti Türkiye’deki Çeçenler’in içine sızmış Kadirov’un istihbaratının kullandığı kişiler işledi.”

MEDET ÜNLÜ DEFNEDİLDİ

Ankara’daki ofisinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Medet Ünlü (53), Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine bağlı Çardak beldesinde düzenlenen aile töreni sonrası, Cuma namazını müteakip köy mezarlığında toprağa verildi.

Cenaze, ilk olarak Medet Ünlü’nün baba ocağına getirildi. Medet Ünlü’nün tabutu Çeçen bayrağına sarılırken, defin öncesi evin bahçesine taşınan naaş başında, aile fertleri ve yakınları topluca dua etti. Daha sonra ailesi ve sevenleri tarafından omuzlara alınan Ünlü’nün naaşı, köy mezarlığında toprağa verildi.

Çeçen Hakları İnisiyatifi Yürütme Kurulu Üyesi ve Sözcüsü Kenan Kaplan, cenaze töreninin ardından yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

‘Çerkez toplumu olarak bugün büyük acılar içerisindeyiz. Çeçen mücadelesinin yılmaz savunucusu Medet Ünlü kardeşimizi kaybettik. Bu, Türkiye’de işlenen cinayetlerin son halkası. Maalesef bu cinayetlerden hiçbirinin zanlısı bulunamadı. Daha önce hayatını kaybeden kardeşlerimiz Türk vatandaşı değildi. İlk defa bir Türk vatandaşı olan Çeçen kardeşimize de namlu çevrildi. Çerkez toplumu büyük infial içerisinde. Tetiği çekenlerin ve arkasında olanların bir an önce meydana çıkarılmasını bekliyoruz. Çerkez ve Çeçen halkı tarih boyunca büyük mücadeleler verdi. Hiçbir zaman boyun eğmedi, bundan sonra da eğmeyecek. Medet Ünlü’nün bıraktığı mücadele bayrağı elden ele geçerek, Kuzey Kafkasya bağımsız olana kadar sürecek.’

GRUBA KATIL