Zâlimler, Abdulkadir Molla’yı Şehit Ettiler…
Gündem

Zâlimler, Abdulkadir Molla’yı Şehit Ettiler…

Bangladeş’te Cemaat-i İslami lideri Abdulkadir Molla’nın infazının gerçekleşti. Molla, saat 18:00’de idam edildi.

abdulkadir-molla-nin-idami-gerceklesti_m

Abdulkadir Molla ile birlikte 5 kişinin daha idam edildiği belirtiliyor.

Molla’nın bulunduğu hapishaneye cenaze aracının girdiği ve eşinin cezaevi çıkışında zafer işareti yaptığı da gelen bilgiler arasında.

1971 yılında ülkenin bağımsızlık savaşında Pakistan ordusuyla işbirliği yapıp 369 Bangladeş askerinin ölümünden idama çarptırılan Abdülkadir Molla’nın infazı, Yüksek Mahkeme tarafından onanmıştı. Molla, ‘insanlığa karşı suç işlemekle’ suçlanıyordu. Molla’nın idamı önünde hukuki bir engel olup olmadığı tartışma konusu olmuştu.

İLK İDAM

Bu kararla birlikte Abdülkadir Molla, kurulan savaş suçları mahkemesinde idam edilen ilk kişi oldu. Bu mahkemede, bağımsızlık savaşı döneminde Pakistan’la işbirliği yapmakla suçlanan kişiler yargılanıyordu. Molla da Cemaat-i İslami’nin kurduğu iddia edilen ve 200’den fazla entelektüelin ölümünden sorumlu tutulan Bedir milis gücüne üye olmakla suçlanıyordu.

Abdülkadir Molla kimdir?

Bangladeş’te 1971 yılındaki bağımsızlık mücadelesi sırasında savaş suçu işlediği iftirasıyla hakkında idam cezası kararı çıkan Cemaat-i İslâmi Partisi liderlerinden biri olan Abdülkadir Molla, partinin genel sekreter yardımcılığı görevini yürütüyordu. Geçmişte The Daily Sangram gazetesinin yayın yönetmenliğini de yapan Abdülkadir Molla, 1986 ve 1996 yıllarında iki kez parlamentoya girebilmek için aday oldu.

Bangladeş’te 2009 yılında kurulan Uluslararası Suçlar Mahkemesi’nde yargılanan, 5 Şubat 2013’te savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarla bağlantılı 6 iftiranın 5’inden mahkûm olan Abdülkadir Molla, bağımsızlık savaşı sırasında El Bedr milis gücünün üyesiydi.

Kararın açıklanmasının ardından savaş suçlarından yargılananların idamla cezalandırılmasını isteyen Şahbag protestoları başladı. Dakka’da başlayan protestolar, ülkenin diğer kesimlerine sıçradı. Protestocuların talepleri arasında Cemaat-i İslâmi Partisi’nin yasaklanması da bulunuyordu. Bunun üzerine Cemaat-i İslâmi Partisi, mahkûm olan ve suçlanan liderlerinin serbest bırakılması talebiyle karşı gösteriler başlattı. Bangladeş Yüksek Mahkemesi, 17 Eylül 2013 tarihinde Abdülkadir Molla’ya verilen ömür boyu hapis cezasını idam cezasına çevirdi.

ANKARA’DA GIYABİ CENAZE NAMAZI

13/12/2013 cuma günü cuma namazı sonrası Hacı bayram camiinde Zalim Bangladeş devleti tarafından asılarak şehit edilen yiğit insan Abdulkadir Molla için gıyabi cenaze namazı kılınacaktır, bütün özgürlük sevdalısı vicdanların katılması dileği ile…

GRUBA KATIL