Sakin Olun, Sevgili Amerikalılar Basit ve Sıradan Nedenlerle Ölme Riskiniz…
Gündem İktibas Son Sayımız

Sakin Olun, Sevgili Amerikalılar Basit ve Sıradan Nedenlerle Ölme Riskiniz…

Sakin Olun, Sevgili Amerikalılar Basit ve Sıradan Nedenlerle Ölme Riskiniz Terörizmden Ölme Riskinizden Daha Fazla *

hateamerika

 

Mc Clatcvhy 2010 raporuna göre:

Bu yıl dünya genelinde sadece 25 Amerikalı sivil, terörizm nedeniyle öldü. (ABD yasaları terörizmi tanımlarken askeri personele yapılan saldırıları hariç tutuyor) Buda demektir ki denizaşırı ülkelerde trafik kazaları ve ya sindirim rahatsızlığı sonucu ölen Amerikalı sayısı terörizm sonucu ölenlerden daha fazladır.

Mart 2011 Harper raporuna göre:

Geçen yıl dünya genelinde terörist saldırılar nedeniyle ölen Amerikalı sivil sayısı sadece 8 kişi iken aynı yıl yıldırım düşmesi sonucu ölenlerin sayısı ise en az 29 kişidir.

Aslında yurtdışı seyahat esnasında ölen Amerikalıların en başta gelen ölüm sebebi; terörizm, cinayet veya suça karışma değil, en başta gelen sebep trafik kazalarıdır.

ABD hükümet kaynakları ise 2011 yılında dünya genelinde terörizm nedeniyle ölenlerin sayısını 17 olarak açıkladı. (bu sayıya Afganistan, Irak ve diğer sıcak savaş bölgeleri dâhildir)

Amerikan, Hastalık Kontrol Merkezinin (CDC) ABD de en sık görülen ölüm nedenleri verilerini, terörizmden ölenlerin verileriyle karşılaştıracak olursak;

Kalp hastalığından ölme riskiniz terörist saldırıdan ölme riskinizden 35,079 kat daha fazla ve kanserden ölme riskiniz terörist saldırıdan ölme riskinizden 33,842 kat daha fazladır.

Wikipedia verilerine göre ABD’de yılda 100,000-400,000 kişi obezite nedeniyle ölmektedir. Bu durumda obeziteden ölme riskiniz bir terörist tarafından öldürülme riskinizden 5,882-23,528 kat daha fazladır.

Dünyanın önde gelen tıbbi dergilerinden Lancet’in 2011 verilerine göre ABD’de yanlış tedavi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı en az 100,000 olarak bildirilmiştir.

Dolayısıyla, önlenebilir tıbbi hata veya hastane infeksiyonu nedeniyle ölme riskiniz terörizmden ölme riskinizden 5,882 kat daha fazladır.

Yine CDC verilerine göre her yıl, aşırı alkol tüketimi nedeniyle ölenlerin sayısı 80,000 civarındadır ve terörizmden ölme riskine göre 4,706 kat daha fazladır.

CNN’den Fareed Zakaria’nın raporuna göre 11 Eylül saldırısından bu yana ABD’de dış kaynaklı terörizm nedeniyle iki düzine insan hayatını kaybetmiştir. (11 Eylülden bu yana silahlı saldırı sonucu 100,000 kişi ölürken trafik kazalarında 400,000 kişi öldü)

Yine 2011 CDC raporuna göre reçeteli ilaçlardan zehirlenerek ölüm vakaları, araba kazalarından ölüm vakalarına göre daha yüksektir. Dolayısıyla reçeteli ilaç kullanarak ölme riskiniz El-Kaide tarafından öldürülme riskinizden binlerce kez daha fazladır.

Her yıl yaklaşık 35,000 Amerikalı çeşitli nedenlerle intihar etmektedir. Dolayısıyla kendinizi öldürme riskiniz bir terörist tarafından öldürülme riskinizden 2,059 kez daha fazladır.

Yine ulusal verilere göre her yıl 6000 Amerikalı düşme nedeniyle ölmektedir. (çatısını temizlerken veya Noel ağacını süslerken) Buda demektir ki düşme nedeniyle ölme riskiniz terörizmden ölme riskinizden 353 kez daha fazladır.

olumriskleri

Bu bulgular gösteriyor ki hükümet tarafından terörizmle mücadele adı altında harcanan paralar daha önemli alanlara kaydırılsa, devasa sayıda insan kurtarılabilir. (İş kazaları 1 e 53,000, otomobil kazaları 1 e 8,000 ve kanser 1 e 540 vb)

2007 yılında New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, insanların terörizm fobisini eleştirerek “Yıldırım çarpmasından ölme riskiniz terörizmden ölme riskinize göre daha fazla” demişti. Uzay Bilimleri Enstitüsünden Alan W. Harris ise yaptığı olasılık hesabı sonucunda bir insana göktaşı çarpma ihtimalinin, terörizmden ölme ihtimali ile aynı olduğunu söylemişti.

Terörist saldırıların insan psikolojisini bozması doğal bir süreçtir. Fakat bu süreçte politikacıların ve medyanın olumsuz etkileri olayı paranoya seviyesine çıkarmaktadır. Çoğu veriler incelendiğinde terörizmin bir ölüm sebebi olarak son sıralarda yer aldığı açıktır. Buna rağmen ABD ve çoğu batı ülkesi iç politikadaki hatalarını örtmek ve halkın gündemini sürekli sıcak tutmak adına, maliyetli de olsa bu paranoyayı canlı tutmaktan çekinmemektedir.

 

* Kaynak: Washington’s Blog, Washington’s Blog and Global Research, 2015
Çeviren: İsmail Ceylan

GRUBA KATIL