Papa: “Allah’a İnanmaya Gerek Yok”
Gündem İktibas

Papa: “Allah’a İnanmaya Gerek Yok”

Papa Francesco İtalyan La Repubblica gazetesinin kurucularından Eugenio Scalfari’ye yazdığı açık mektupta inançsızların vicdanlarını takip ettikleri sürece Tanrı tarafından affedileceklerini belirtti.ihsa

Scalfari’nin sorularını yazılı olarak yanıtlayan Papa, “Eğer bana Hıristiyanların Tanrısı inançsızları ve kadere inanmayanları affedecek mi diye soruyorsanız size en temel olarak şunu söyleyebilirim: Eğer ona samimi ve tövbekar bir kalple giderseniz Tanrı’nın merhametinin sınırı yoktur. Bu, vicdanlarına itaat eden inançsızlar için de geçerli. Günah, inançlı olmasan dahi, yalnız vicdanını takip etmeyen insanlar için vardır” dedi.

Vatican muhabirlerinden Robert Mickens, Papa’nın açıklamalarının Katolik Kilisesi’nin köhne imajını değiştirmek istemesinin bir kanıtı olduğunu belirtti. Selefi Papa 16’ıncı Benedict’in sahip olduğu tutucu imajı Papa Francesco’nun yıkmak istediğini belirten Mickens, “Francesco halen muhafazakar ancak bu açıklamaları dünyayla kurmak istediği anlayışlı bir diyaloğun göstergesi” dedi.

İHSAN ELİAÇIK’TA BENZER ŞEYLER SÖYLEMİŞTİ!

Eliaçık’tan Ateistler ve Agnostikler Cehenneme Gitmeyecek Garantisi

Meydanda toplananlara bir konuşma yapan İhsan Eliaçık, Gezi Parkı direnişinde gençlerin kendilerine müthiş bir rüya gösterdiğini ve bu rüyanın ardından ne pahasına olursa olsun gidilmesi gerektiğini vurgulayarak sözlerine başladı.

İslam’ın sosyal adaletten ibaret olduğunu ve namaz kılmak gibi ritüellerin dinin esasını teşkil etmediğini ifade eden İhsan Eliaçık, başkalarının canını yakmamak, çalmamak, yalan söylememek, yanlışın karşısında olmak, sınıfsız bir toplum için çalışmak ve doğaya saygılı olmanın İslam’ın özünü teşkil ettiğini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Atesit (Allah’a inanmayanlar) ve agnostikler (Allah’tan, ahiretten vb. şüphe duyanlar) hiç korkmamalılar. Onlar cehenneme gitmeyecekler. Zira Kur’an’da hiçbir ateist veya agnostiğin cehenneme gideceğine dair ayet yoktur. Cehenneme gidecek olanlar sömürenlerdir, halkını aldatan muktedirlerdi.”

SÜTUN HABER

GRUBA KATIL