Ortadoğu’da Kürtler ve Barış Sempozyumu Gerçekleşti
Gündem

Ortadoğu’da Kürtler ve Barış Sempozyumu Gerçekleşti

Çözüm süreciyle ilgili gelinen noktayı değerlendirmek ve katkı sağlamak için İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Uluslararası “Ortadoğu’da Kürtler ve Barış Sempozyumu” düzenledi. Diyarbakır’da gerçekleşen sempozyumda Medeniyet Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve Genç Birikim Dergisi genel yayın yönetmeni Ali Kaçar, “Kürt Meselesinin Ortaya Çıkışı: Baskı ve İsyanlar” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

ort 2

Uluslararası düzeyde gerçekleştirilen sempozyumda hangi çözüm şeklinin Türkiye ve Ortadoğu’da barışa katkı sunacağı konuşuldu. Sempozyumda tarafların egemen güçlere rağmen dikkatli ve kararlı olması gerektiği vurgulandı.

Çözüm sürecinin bölge, Türkiye, Ortadoğu ve İslam dünyasında daha derinlikli anlaşılması, somut öneri ve adımların biraz daha iyi tartışılarak ortaya konulması için organize edilen sempozyuma İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım’ın yanı sıra bölge milletvekilleri, öğretim üyeleri, gazeteciler ve konu ile ilgili referans kabul edilecek çalışmalara imza atmış isimler katıldı.

Yapılan sunumların Kürtçe, Türkçe, Arapça, Zazaca ve İngilizce kitap haline getirildiği sempozyumda aynı zamanda Moro, Kuzey İrlanda, İspanya ve Doğu Türkistan gibi dünyanın farklı ülkeleri ile Keşmir’den gelecek bazı akademisyenler de barış süreci ile ilgili önemli bilgiler aktardılar.

GRUBA KATIL