Mücâhidlerden Ebu Gureyb ve Taci Cezaevlerine Baskın
Gündem

Mücâhidlerden Ebu Gureyb ve Taci Cezaevlerine Baskın

İrak’ın başkenti Bağdat’ta yer alan Ebu Gureyb ve Taci Cezaevlerine yönelik mücahidlerce dün gece düzenlenen saldırılarda çok sayıda mahkum kurtarıldı, gardiyan ve güvenlik personeli öldürüldü.

İrak Şam İslam Devleti üyelerinin yaptığı açıklamaya göre; Bağdat’ın 20 km kuzeyinde yer alan ve Hud Cezaevi olarak bilinen Taci Cezaevine yönelik saldırılarda 5 kişi öldü, 25 kişi yaralandı. Bağdat’ın 25 km batısındaki Ebu Gureyb Cezaevine yönelik saldırıda ise 7 kişi öldü, 31 kişi yaralandı.

Açıklamada, “İki saldırı çok büyük ve koordine bir şekilde gerçekleştirildi. Gece 1’de havan topları ile başlayan saldırıları, 3’ü Taci, 3’ü ise Ebu Gureyb Cezaevi kapılarını hedef alan bomba yüklü istişhad bombacıları takip etti. Hafif ve orta ölçekli silahlarla yoğun ateş açılmasıyla çatışmalar sürdü” denildi.

Saldırıların sonunda cezaevindeki mahkumların firar ettiği, ancak bunların sayısının henüz belirlenemediği, cezaevi çevresinde güvenlik güçlerinin yoğun önlemler aldığı ve firarilerin yakalanması için çalışmalara başlandığı bildirildi. İrak Şam İslam Devleti üyeleri 6000 civarında mahkumun kurtarıldığını ifade ettiler.Ayrıca Ebu Gureyb hapishanesi müdürünün Irak Şam İslam Devleti  üyeleri tarafından hapishane meydanında öldürüldüğü iddia edildi.

EBU GUREYB İŞKENCELERLE MEŞHURDU…

Ebu Gureyb Hapishanesi, ABD işgalinde, binlerce Müslümanın tutulduğu,sopalar ve farklı aletlerle tecavüz edildiği, çırılçıplak soyuldukları, kadın çamaşırları giymeye zorlandıkları, günlerce su ve tuvalet bulunmayan hücrelerde tutuldukları ve sürekli olarak dövüldükleri yerdi.

ABD’nin Irak’ı işgali sırasında en çok konuşulan konulardan biri Ebu Gureyb hapishanesidir. ABD işgalı sırasında Müslümanlara adeta kan kusturulan yer, yönetimin Iraklılara geçmesinden sonra da herhangi bir değişiklik yaşamadı.

Ebu Gureyb Cezaevi, Irak işgalinin en utanç verici mekânlarından biri… Amerikan askerlerinin Iraklı mahkumlara yönelik işkence ve kötü muamelesi The New Yorker dergisinde 2004 senesinde yayımlanan fotoğraflarla ortaya çıktı. Fotoğrafları ele geçiren Seymour Hersh idi.

bagdatebugureyb

 

ebu gureyb ırak abd

 

ebu_garib

 

GRUBA KATIL