Genç Birikim Dergisinin Temmuz 2014 Sayısı Çıktı
Gündem Son Sayımız

Genç Birikim Dergisinin Temmuz 2014 Sayısı Çıktı

Genc_Birikim_Temmuz_2014_Sayi_182

Değerli Genç Birikim Okuyucuları

Âlemlerin Rabbına hamdolsun. Hamd, ancak Allah içindir. O’na hamdeder, O’ndan yardım ve mağfiret dileriz.‏Nefislerimizin şerrinden, amellerimizin kötülüğünden O’na sığınırız. Allah kimi hidayete erdirirse onu saptıracak yoktur, kimi de saptırırsa onu hidayete erdirecek yoktur.

Öncelikle içinde bulunduğumuz başı rahmet ortası mağfiret sonu cehennemden azad olarak müjdelenen Ramazan ayınızı tebrik ediyor, ümmete hayırlar getirmesini Rabbimizden niyaz ediyoruz. Yine Ramazan ayı sonunda Müslümanlara hediye edilen Ramazan Bayramının da tüm ümmetçe rahat ve huzur içinde geçirilmesini niyaz ederiz.

Türkiyeli Müslümanlar olarak Dünyanın diğer ülkelerinde yaşayan Müslümanlara göre maddi yönden bolluk ve huzur içinde yaşıyoruz. Bu nedenle Rabbimize ne kadar şükretsek azdır. Ama bu şükrü de sadece söylemde bırakmamalı ve amellerimizle de şükrümüzü eda etmeliyiz. Bize verilen rızkın içerisinde mazlum insanların haklarının da olduğunun idrakine varmalı ve onlara bu haklarını vermeliyiz. Ramazan deyince aklımıza gelen ilk kavramlardan biri olan “infak”ı hayatımızın merkezine koymamız gerekir.

Tabii biz Müslümanlar açısından maddi imkânlar tek başına bir anlam ifade etmez ve etmemelidir de. Manevi imkânlarımız, dinimizi hayata geçirme fırsatlarımız, Allah’ın hükmü ile hükmedilmesi ve dinin sadece Allah’a ait olması bizler için çok daha önemli. Türkiyeli Müslümanlar olarak bu açıdan maalesef çok gerilerdeyiz. Günlük ibadetlerimizi belki rahat yapabiliyoruz ama bizler için bu yeterli olmamalı. Rabbimizin “Fitne kalkıp din yalnız oluncaya kadar cihad edin” emr-i ilahisi bizim daha yolun başlarında olduğumuzu ve çok çalışmamız gerektiğini açıkça ifade etmektedir.

Müslümanların bu nedenle kendi şartları, nitelikleri, maddi ve manevi imkânları ne kadar elveriyorsa gayretlerini göstermeli gerekmektedir. Elbette sonuç Allah’a (c.c.) aittir.

Bizler de Genç Birikim olarak 16 yıldır bu gayretin içerisinde sizlere bir şeyler aktarmaya çalışmaktayız. Allah (c.c.) hepimizin yardımcısı olsun.

Bu ay da sizlere gündeme dair önemli ve güzel değerlendirmeleri içeren yazıları okuma fırsatı vermiş olacağız. Yine İslami konulara değinen, değerlendiren güzel yazılarımız da var elbette.

Sizleri dergimizle başbaşa bırakırken Allah’a emanet ediyoruz.

GRUBA KATIL