Genç Birikim Dergisinin Kasım 2014 Sayısı Çıktı
Gündem Son Sayımız

Genç Birikim Dergisinin Kasım 2014 Sayısı Çıktı

Genc_Birikim_Kasim_2014_Sayi_186Genç Birikimden

Değerli Genç Birikim Okuyucuları

Yeniden bizleri bir araya getiren/buluşturan âlemlerin Rabbı olan Yüce Allah’a hamdolsun.

İslam coğrafyasında kan akmaya devam ediyor ve yine Müslümanlar ölüyor. Emperyalist güçler coğrafyamızda plan üzerine plan yapıyorlar. Fransız ihtilalinden sonra ulusçuluk akımları İslam coğrafyasını, Osmanlı İmparatorluğunu bölmek ve parçalamak için kullanılan bir politika olarak kullanıldı. Müslümanların bir takım vaadlerle kandırılması ve Müslümanlardaki inanç kardeşliği/ümmet bilincinin ortadan kalkması nedeniyle emperyalistlerin politikaları tuttu ve İslam coğrafyası bölündü, parçalandı. Birçok suni devlet ve devlet bile diyemeyeceğimiz devletçik kuruldu/kurduruldu. Bugün hâlâ bu emperyal politikalar uygulanmaya devam ediliyor. Ortadoğudaki bitmeyen savaşlar, durmayan kanlar bunun en önemli göstergeleri. Bunca zulme ve bunca oyunlara rağmen “Müslüman!” yöneticiler emperyalist ülkelerle işbirliği yaparak geleceklerini onların kuru ve boş vaadlerine bağlıyorlar. Çok yakın zamana kadar Batının, Amerikanın ipiyle kuyuya inenlerin kuyuda kaldıklarını gördük. Ama insanın basireti bağlanırsa çok açık olan bazı şeyleri göremiyor. Buna örnek olarak da Kürtleri görebiliriz. Kürtler maalesef hep Batılılara güvenmişler ve hep hüsrana uğramışlardır. Ali Kaçar’ın “Kürtler Yine Oyuna Getiriliyor” başlıklı yazısında bu konuyu detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

İslam coğrafyasında yaşanan bütün bu sıkıntıların ortadan kalkması ancak Müslümanların özüne dönmesi, birbirlerine karşı kalplerindeki kin ve nefret duygularından kurtulup kardeşlik duygularıyla birbirlerine yaklaşmalarıyla mümkün olabilir. İşte o zaman yeryüzü fitneden kurtulur ve dinin yalnız Allah’a (C.C.) ait olması için hep beraber çalışan bir topluluk yani ümmet olabiliriz.

Dergimizde bu ay yeralan yazılarımız yine güncel konulara değinen ve önemli değerlendirmeler ve bilgiler alabileceğiniz yazılar. Bir yakın tarih ve Ortadoğu uzmanı olan Dergimizin Genel Yayın Yönetmeni, Araştırmacı-Yazar Ali Kaçar Kobani’de yoğunlaşan ve hâlâ devam eden PYD-IŞİD mücadelesi vesilesiyle PYD’yi yazısında tahlil ediyor ve aslında PYD’nin aslında PKK gibi KCK’nın bir kolu olduğunu belirtiyor. Ali Kaçar bir diğer yazısında biraz önce de değindiğimiz üzere Kürtlerin mücadelesini ve Batıyla olan ilişkilerini tahlil ediyor. Süleyman Arslantaş “Hazreti Hüseyin’i Ne Zaman Anlayacağız? başlıklı yazısında ise geçtiğimiz günlerde idrak ettiğimiz 10 Muharrem – Aşura Gününün gerçek anlamda anlaşılamadığını ve sadece bir takım ritüellerin günü haline geldiğini anlatmakta.

İslami bazı konu ve kavramları anlatan, açıklık getiren diğer yazılarımızla bu ay yine dergimiz dopdolu.

Sizleri dergimizle başbaşa bırakıyor ve Allah’a emanet ediyoruz.

GRUBA KATIL