Demokrat Batı’dan Darbeye Destek
Gündem İktibas

Demokrat Batı’dan Darbeye Destek

Batılı tüm ülkeler demokrasi için askeri darbeye destek kararı aldılar.

Batı dünyası daha önce de Cezayir’de seçimle işbaşına gelen FIS (İslami Selamet Cephesi) e karşı yapılan darbeyi de desteklemişlerdi.

Pentagon’dan yapılan açıklamada AmerikaSavunma Bakanı Chuck Hegel’in geçen hafta MısırSavunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi ile bir telefon görüşmesi yaptığı belirtildi. Açıklamada görüşmenin detayıyla ilgili bilgi verilmedi.

Avrupa Parlamentosu’nda Mısır’daki olaylar tartışıldı –  Oturumda, “Mursi’nin halkının beklentilerine cevap veremediği, sadece Müslüman   Kardeşler’in cumhurbaşkanı gibi hareket ettiği ve AB desteğini hak etmediği”  mesajı  verildi

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda yapılan  Mısır’daki olaylara ilişkin oturumda, “Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin halkının  beklentilerine cevap veremediği, sadece Müslüman Kardeşler’in cumhurbaşkanı gibi  hareket ettiği ve AB desteğini hak etmediği” mesajı verildi.
Oturumda Hristiyan Demokratlar adına konuşan Jose Ignacio Salafrancas  “Mısır büyük bir ülke,Arap dünyasının sembolü. Ortadoğu Barış Süreci’nde kilit  ortak. Suriye’de yaşananlarda kilit etkisi var. Mısır kaderine terk  edemeyeceğimiz bir ülke” dedi.

Sosyalistler adına konuşan Veronique de Keyser, “Mursi’nin demokratik  yollarla seçildiğini ancak Mısır halkının beklentilerini karşılayamadığını”  söyledi. Askeri darbenin çözüm olamayacağını belirten De Keyser milli mutabakat  hükümetiyle barışçıl demokratik geçiş sürecine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Marietje Schaake de Liberaller adına yaptığı konuşmada, Mursi’nin  Mısır halkının büyük çoğunluğunun gözünde meşruiyetini kaybettiğini savundu.  Schaake, Mursi’yi “yolsuzlukta Mübarek’in ayak izlerini takip etmekle ekonomik  reformda, ülkeyi demokrasiye götürmekte başarısız olmakla azınlıkların haklarını  kısıtlamakla, sivil toplumu cezalandırmakla” itham etti.

Yeşiller adına söz alan Judith Sargentini ise Mursi’yi “demokrasinin  faziletlerini göstermemekle iktidar aşığı olmakla  temel hakları ve dini  özgürlükleri kısıtlamakla” suçladı.

Muhafazakarlar ve Reformistler adına konuşan Charles Tannock,  Mursi’nin kaotik yönetimiyle uluslararası ortaklarının ve kendi halkının sabrını  test ettiğini, Mübarek rejiminden bile ileri gittiğini savundu. Tannock,  başlangıçta Mursi’ye “destek verdiği” için Avrupa Birliği’ni sert sözlerle  eleştirdi.

AP genel kurulunda yarın oylanacak Mısır kararı taslağında ordunun  ültimatomu not edilmekle yetinilirken bütün siyasi aktörlere uzlaşma için en kısa  sürede ulusal diyaloğa girmeleri ve demokratik dönüşümü teşvik etmeleri çağrısı  yapılıyor.

Pressmedya

 

GRUBA KATIL