Beşir Eryarsoy Hoca, Mısır’daki Darbeyi Değerlendirdi
Gündem İktibas

Beşir Eryarsoy Hoca, Mısır’daki Darbeyi Değerlendirdi

TVNET’in GÜNDEM ÖZEL’de Mısır’da Darbe konuşuldu. 

Veyis Ateş’in sorularını yanıtlayan Araştırmacı Yazar Beşir Eryarsoy Hoca, Mısır’da yaşanan darbeyi ve gelişmeleri değerlendirdi.

“Gelecek Allah’ın elindedir” diyen Eryarsoy, “İhvan’ın bir geçmişi ve belli bir duruşları var. Çok uzun zaman yer altında bugünkü tabirle illegal olarak faaliyet göstermiş olsa da, kendi statüleri, ilkeleri sayesinde varlıklarını başarılı bir şekilde korumuştur. Hasan El Benna İhvan’ı kurduğunda ki birlik, beraberlik hala vardır. İhvan’ın içerisinde bütün olumsuz şartlara ve zulümlere rağmen ilmi ahlaki ve sosyal yönden günümüzün ihtiyacı olan alanlarda bilgi sahibi kişiler mevcut. Karşınızdaki bir insanı güçlendirmek istediğiniz zaman spor aletleri ile çalıştırmalısınız. Etki-tepki meselesi. Müslümanda kendini İslam ile terbiye eder. İhvan’a yapılan zulümlere rağmen varlıklarını hala korumuş olduklarından o yüzden bugün yaşananlar yadırganmamalıdır.”

Mısır’da asker ile adli makamların beraber hareket ettiklerinden bahseden Beşir Hoca, başbakan olarak atanan daha sonra görevden alınan Adli Mansur’un da bu sebeple getirildiğini söyledi.

“Evvela müslüman hristiyan ilişkisinden ziyade adliye erkinin ve askeriye gücünün Mısır’ın zenginliklerini nasıl paylaştıklarını, ancak adliyeden olan birisine güvenebileceklerini ilişkilerini sürdürülecek bir durumdur. Burada Hristiyanların çok iyi düşünmeleri gerekir. Ben müslüman olarak Ezher Şeyhinin o fotoğrafta nasıl yer almasından utanıyorsam, aynı şekilde samimi Hristiyanların ve Kıptilerin utandıklarını düşünüyorum.”

“Petrol ticareti askerin elinde, haberlere de yansıdı. Petrol kuyruğunda bekleyen hatta halktan bazıları küçük bir şişe almak için beklerken depoya yüklemesi gereken tankerin çekip gittiğini biliyoruz. Bunlar provoke edilmiş şeylerdir. Muslukların nasıl kesilip açıldığı ortada. Adli Mansur’u, Hristiyan olduğu için değil de Mısır’ı sömüren, bir kene gibi yapışan güçler “sen benim sırtımı ben senin sırtını kaşıyayım” kabilinden dolayı getirdiler.

Kim ne derse desin işin içerisinde Haçlı ve Siyonist ittifak var. Ben bugün bir örnek verdim. Mursi göreve gelince gayet insani şekilde Refah Kapısını açtı. Bunlar ne yaptı, hemen Refah’ı ve kalan bir kaç tüneli de bu sabah itibariyle kapattılar. Siz darbeyi söylediğiniz gibi halk için mi yaptınız yoksa Filistin’i Ramazan ayında soluksuz bırakmak, zulüm etmek için mi yaptınız” diyerek gerçekleştirilen darbenin gerçek yüzüne dikkat çekti.

GRUBA KATIL