Başkentli Müslümanlar Gıyabi Cenaze Namazına Akın Etti
Gündem

Başkentli Müslümanlar Gıyabi Cenaze Namazına Akın Etti

Ankara Kocatepe Camii’nde Cuma Namazı ardından Mısır ve Suriye’de katledilen Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Ankara Müslümanlar Dayanışma Platformu üyeleri, Suriye’de sivil halkı hedef alan kimyasal silah saldırısını ve Mısır’daki darbe karşıtlarına yapılan katliamı protesto etti. Kocatepe Camisi avlusunda cuma nazamının ardından toplanan grup, Suriye’de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kaldı. Namazdan sonra, Suriyeli ve Mısırlı Müslümanlar için dua edildi.

Gıyabi cenaze namazını kıldıran Şeyho Duman ” Rabbimiz bizler Hz. Nuh a.s’ın “artık ben yenildim sen bize yarım et” dediği konumdayız. Rabbimiz sen bizlere yardım eyle. Rabbimiz Hz. Nuh A.S’ın duasına icabet ettiğin gibi bizlerinde duasına icabet et. Ey Rabbimiz sana olan inancımızı taklidi imandan tahkiki imana dönüştürerek yeryüzünde sadece Senin dininin galip gelmesi için bizlere yardım et. Rabbimiz sen sahibimizsin, senden başka gidecek kapımız yok.Rabbimiz bizler bugün burada katledilen kardeşlerimiz için gıyabi cenaze namazı kılıyoruz. Ancak bizler biliyorsuz ki senin bizlerden asıl istediğin senin dinin hakim oluncaya kadar savaşmamızdır. Bize bu emrini yerine getirememekten huzurunda utancımızı sana şikayet ediyoruz.” şeklide dua ederken, namaza iştirak eden yüzlerce Müslüman edilen duaya amin dedi.

Müslümanlarla Dayanışma Platformu adına basın açıklamasını Araştırma ve Kültür Vakfı’ndan Hikmet Yıldırım gerçekleştirdi. Mısır’da Sisi güçlerince öldürülen yüzlerce masum direnişçinin kanı kurumadan, Esed güçlerinin, Suriye’de düzenlediği kimyasal saldırıyla, bin 700 kişinin şehit olduğunu, 3 binden fazla kişinin ise yaralandığını kaydetti.

Katliamlara karşı, ABD, İsrail, BM, Rusya ve İran’ın tutumunu eleştiren Yıldırım, “ABD’nin önderliğinde, İngiltere-AB ülkeleri, İsrail şer cephesi, Batı kültür ve medeniyetinin değerleri doğrultusunda yeni bir dünya kurmak istiyor. İslam coğrafyasını işgal ediyor” dedi.

Açıklama sırasında sık sık tekbir getirerek elleriyle Rabia işareti yapan Ankara Müslümanlarla Dayanışma Platformu üyeleri, “Şehitler ümmetin onurudur” ve “Katil Esed Suriye’den defol” sloganları attı.

DSC_0004 DSC_0010 DSC_0027 DSC_0059 DSC_0064 DSC_0076 DSC_0077 DSC_0078 DSC_0080 DSC_0085 DSC_0086 DSC_0094

GRUBA KATIL