Adana, Adeviyye Nöbetini Tutmaya Devam Ediyor
Gündem

Adana, Adeviyye Nöbetini Tutmaya Devam Ediyor

Adana Ümmet ve Kardeşlik Platformu altında birleşen sivil toplum kuruluşları Mısır’da yaşanan darbe ve sonrasındaki katliamları protesto etmeye devam ediyor. Darbe yönetiminin Mısır halkının gösteri yaptığı Adeviye Meydanı’na operasyon düzenleyerek binlerce insanı katletmesi üzerine başlayan gösterilere Adanalılarda desteğini esirgemiyor.

4. gününe giren Adana’da 5 Gün Adeviyye Nöbeti ilk günkü coşkuyla devam ediyor. Fedakar Müslümanlar, Mısırlı kardeşlerini yalnız bırakmamak adına her meydanı terk etmiyorlar.

Açılış konuşmasını yapan Erhan ATICI, meydana hiç bir menfaat olmaksızın gelindiğini ve bu fedakarlığın ecrinin büyük olduğunu söyleyerek, “Davamız uğrunda vaktimizi, malımızı, terimizi, kanımızı ve gerektiğinde ise bedenlerimizi adayacağız. Çünkü birlik olmuş olmuş 3 kişi birlik olmamış 100 kişiden güçlüdür” dedi.
Sinevizyon gösterisinin ardından Grup Diriliş sahne alarak birbirinden güzel eserler seslendirdi.

Bugünkü konuşmacı Genç Birikim Derneği başkanı Ali Kaçar Hoca, Müslümanların birbirini sevmesinin ve destek vermesinin önemli olduğunun altını çizerek şunları söyledi.

“Hepimiz kardeşiz ve bir diğerini sevmeme gibi bir lüksümüz yok. Müslümanların maruz kaldığı zulme ses vermek boynumuzun borcudur. Mısır’da Mursi’nin seçilmemesi için ellerinden geleni yaptılar ama engel olamadılar. Ekonomik güçlerin darbecilerin elinde olması sebebiyle darbenin zemini hazırladı. İhvan’ın başarılı olması Suud ve Katar gibi ülkelerin işine gelmiyor. Suud’da anayasasında şeriat var ama bunun ABD için bir önemi yok.”

Batılılara özenilmemesi gerektiğini vurgulayan Kaçar, “Bizim değerlerimiz Batı değerlerini kabul etmez. Değerlerimiz önemsizmi ki Batı’nın kokuşmuş faşist değerlerine sığınıyoruz. İslami değerlerinizi koruyun.” dedi.

Kaçar, Mursi’nin tavrı direnişin daha bitmediğini gösterdiğini söyleyerek, “Hiç birimiz Esma’dan kıymetli değiliz. Yaptığımız eylemler Adeviyye’ye denk değil ama Mısır’ın kurtuluşu Suriye’nin, Suriye’nin kurtuluşu Filistin’in, Filistin’in kurtuluş Mescid-i Aksa’nın, Mescid-i Aksa’nın kurtuluşu ümmetin kurtuluşu demektir. Aksa kadar Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’de işgal altındadır. Onlar bizim kardeşlerimiz ve onlardan bize ne demek hakkına sahip değiliz. Tercihlerimiz dahilinde olmadığı gibi akidevi ve imani bir borçtur” diyerek konuşmasını bitirdi.

Program Serdar Gürbey‘in yaptığı dua ile son buldu.

ada2

ali adana

ada dua

Sütun Haber

GRUBA KATIL