Kurban Bayramınızı Tebrik Ediyoruz
Arşiv Duyurular Foto Galeri Genel Gündem

Kurban Bayramınızı Tebrik Ediyoruz

“Kurbanlarınızın ne etleri ne de kanı Allah’a ulaşmaz, ama sizin takvanız Allah’a ulaşır” (hac 22/37)
“Kurban”, Allah’a yakınlaşma, yakın olma eylemidir. Kurban, pazarlıksız teslimiyettir, Allah rızası için vermektir, Allah’a adanmışlıktır.
Kurban, Hz. İsmail gibi, Hz. Meryem’in annesi Hanne gibi her şeyden vazgeçebilmek, en sevdiğini, sevdiği için feda edebilmektir.
Kurban ibadetini anlamlı kılan kulluk şuurudur yani takvadır. Çünkü ‘Allah, ancak takva sahiplerinin kurbanlarını kabul eder’ (Maide, 5/27) buyurulmaktadır.
Bayramlar, bizlere kardeşliği, kardeş olmayı, yardımlaşma ve dayanışmayı hatırlatan mübarek günlerdir. Dili, rengi, ırkı, yaşadığı coğrafya, mensup olduğu grubu, cemaati, meşrebi farklı da olsa, Müslümanım diyeni ve gereğini yapmaya çalışanı kardeş bilmektir.
Bayramlar, bizlere doğru olmayı, istikamet üzere yaşamayı ve aleyhimize bile olsa adil olmayı, adaletten ve doğruluktan yana tavır almayı hatırlatmaktadır.
Kardeş olmak, ‘emrolunduğumuz gibi dosdoğru olmak’, istikamet üzere yaşamak, Allah’ın ipine (İslam’a) sımsıkı, ama topluca sarılmak, birlik ve beraberlik içerisinde ümmet şuuru ile ayağa kalkmak, bu güzel ve mübarek günlerin uyanışımıza vesile olması ümidiyle bayramınızı tebrik ederiz.

Genç Birikim

GRUBA KATIL