yol

Son bir asırdan beri, Osmanlı Devleti’nin son zamanlarını da baz alarak söylemek gerekir ki ülkemizin insanında Batı’ya özenme, onlar gibi bir hayat sürme isteği alıp başını giden bir durum hâline gelmiştir. Yabancılaştığımızda, Avrupai bir hayat tarzı sürüldüğü vakit daha modern ve çağdaş bir yaşama adım atılacağı düşüncesi ülkemizin çoğu insanı üzerinde hakim olmuştur. Peki insanımız yabancılaşmak mı istiyor, yoksa yabancılaştırılmak mı isteniyor?

Günümüzde yaklaşık olarak her ailenin evinde televizyon ve bu ailenin fertlerinin ellerinde de telefon bulunmaktadır. Televizyon ve telefonun günümüz toplumunda modern ve kültürlü olmanın/görünmenin bir işareti olduğu düşünülüyor. Teknoloji her geçen gün gelișiyor ve bu gelișme ile beraber çok kısa zaman dilimleri içerisinde yeni cihazlar ortaya çıkıyor. İnsanımızda bu yeni çıkan cihazlardan edinme gayreti içerisine giriyor sanki böyle bir mecburiyeti varmıș gibi. İște bu gayret az önce bahsettiğim modern ve kültürlü görünebilmenin gayreti aslında. Evlere yeni alınan cihazlar bir noktada o evin düzenini bozuyor. Yeni alınan cihaz kaç taksit ile alınmıș ise o süre zarfı içerisinde aile kendini sıkıyor ve belli bir süreliğine aile bütçesi yeniden șekilleniyor. Belki daha evin içerisine girmeden esir ediyor bizi kendisine. Müslümanlar teknolojiyi takip etmelidir. Ancak bu takibi teknolojinin esiri olmadan gerçekleștirmelidir

Evlerimizdeki televizyonlarımızdan bahsedelim. Teknolojik olarak en fazla gelișen cihazlardan bir tanesi televizyon. Gün geçtikçe evlerimizdeki televizyonlar değișiyor ve değiștikçe görüntü kaliteleri de artış gösteriyor. HD kalitede seyrediyoruz artık, hatta modern ve kürtürlü ailelerimizin evinde Ultra HD kalitede seyrediliyor; aşkı iğrençleştiren, sevgiyi yapmacık bir şeymiş gibi gösteren, ecdadımızı kötüleyen ve aile yaşantılarını berbat hâle getiren o çok güzel dizilerimiz. Asıl değinmek istediğim konu şu; görüntü kalitesi ne kadar artarsa artsın bir insan kalitesiz, donanımsız olduktan sonra o HD, Ultra HD ekran karşısında nasıl uyutulduğunun farkına varmaz/varamaz. Gençler artık genç değil, aile yapılarımız müthiş bir şekilde bozulmuş durumda. Aile bireyleri arasındaki muhabbet düzeyleri yok denebilecek kadar az. Eskiden en azından sofralarda kurulan muhabbet ortamı, mutfaklarımıza televizyon girdiğinden beri yıkılmaya yüz tutmuș durumda. Zaten artık modernleștiğimiz için yer sofrası diye bir șey de kalmadı evlerimizde. Gençlerimiz toplum içerisinde iki kelimeyi bir araya getiremez oldu. Getirebilseler bile iğrenç bir sosyal medya ağzı kullanarak gerçekleştiriyorlar bunu. Kurulan cümleler ise tıpkı sosyal medya gibi (sosyal medya ayrı bir başlık altında değerlendirilebilir geniş bir konu, şuan ülkemizdeki sosyal medyadaki kaliteyi göz önünde bulundurmaktayım) kalitesiz bir yapıya sahip oluyor. 17-18 yaşlarında, müthiş bir üslup ile çok derin mefhumlar kullanarak cemiyete hitap eden ecdadın torunları olan bizler nasıl bu hâle geldik anlayamıyorum ( Gerçi anlıyorum da yazı uzamasın diye anlatmıyorum, anlayacağınızı düşünüp beni anlayışla karşılamanızı diliyorum). Modernleştik ya hani geçmişi unutmadan modernleşilmiyormuş (Bizde yedik!).

Anne ve babalar da çocuklarına ses çıkarmaz/çıkaramaz olmuşlar artık. Ne de olsa akşam beraber seyrettikleri dizide erkek veya kız çocuk ailesinin dediklerine karşı çıkıyor, kendisinin genç olduğunu söyleyerek özgür bir hayat sürmek istediğini dile getiriyor. Anne ve babalar çocukların elinde birer oyuncak oluyorlar (Bu anne ve babalar, İslamdan uzaklaşmış evdeki kuralları, İslama göre yeniden şekillendirmezse kukla da olursun oyuncakta demek lazım aslında). Birde başkalarının çocukları hakkında her türlü eleştiride bulunurlar ama kendi çocuklarına sesleri çıkmaz. Tıpkı ‘Gelinim sana söylüyorum, kızım ayaklarını uzatmış televizyon seyrediyor’ hesabı.

Neyse fazla uzatıp sizleri sıkmak istemiyorum. Son olarak şu tespiti dile getirmek istiyorum, dikkatinizi çekeceğini düşünerek.

Yabancılaş(tır)ma gelmeden önce büyüklüğümüz konuşuluyordu. Yabancılaş(tır)madan sonra geriliğimiz ve küçüklüğümüz yazılıp çiziliyor. Hani modernleşmek için yabancılaşmıştık/yabancılaştırılmıştık. Yalan mıydı hepsi ?

Haydi Allah’a emanet olun. Selam ve Dua ile …