• Savaş Kimya

    Ümmetin Kanayan Yarası ARAKAN

    - 02 Ocak 2017

arakan1

Vallahi kendimden ve Müslüman olduğumdan dolayı utanarak yazıyorum bu satırları: Ümmetin ‘paramparça’ olmuş bu hali ve hiçbir yerde bu yetim kalmış Ümmete el uzatacak kimsenin olmaması ve yapılan katliamlara Sessiz kalışımız belki de böyle hissetmeme sebep… Ne yazık ki Dünyanın her tarafında katliama uğruyoruz. Fakat bu sessizce gerçekleşen bir katliam ve belli ki birileri ağzımızı bağlamış. Resmen sessiz sinema oynuyoruz. Bu Sinema’nın senaryosunu kim yazmışsa gayet başarılı bir yönetmen hepimizi susturduğuna göre ve Oynadığımız sessiz sinemadan uyanmak için belli ki bir ses lazım hem de şiddetli bir ses. Ancak şiddetli bir ses bize kim olduğumuzu hatırlatır. Belki daha o şiddetli sesi duymadığımız için Yönetmenin sinemaya koyduğu sessiz film devam etmektedir. Sinemanın konusu: Ümmetin kanayan yarası arakan. Sinema filminin sahneleri o kadar etkileyici ki heyecandan dilimiz tutulmuş. Konuşamıyoruz. Sahneler bizi o kadar etkisine almış ki, filmde yapılan ‘katliamlar, toplu ölümler, toplu tecavüzler’ O kadar kaliteli bir sahneleme tekniğiyle hazırlanmış ki hepimizi hayrete düşürüyor. Yönetmene diyecek bir şeyimiz yok adam işini gayet iyi yapmış. Vermek istediği mesajı gayet iyi vermiş.

Ya biz ne yaptık peki: yönetmenin vermek istediği mesajı ‘mı aldık yoksa hakikaten çok iyi sahnelenmiş Mazlum ve Müslümanların nasıl vahşice katledildiğini mi gördük. Yok, yok bence biz yönetmenin mesajını çok güzel anladık ama Mazlum ve Müslümanları anlamadık.

Eğer ki Mazlum ve Müslümanları anlamış olsaydık bugün hiç bu kadar Mazlum ve Müslüman ölür müydü sizce…

Sinema kalitesini bir de içinde oynayan oyunculardan dinleyelim. Bakalım biz hangi mesajları

Anlamışız…

Paungzarr köyünden bir kişinin anlattıkları şu şekilde:

“Köylere giren güvenlik yetkilileri, köyün erkeklerini tek bir meydana toplayarak onlarla gelecekteki durumları hakkında bir toplantı yapacaklarını söylediler. Evlerden çıkıp köyün dışında bir meydanda toplanan erkekler, orada bir grup tarafından oyalanırken diğer bir grup polis ve rahip köye girerek onlarca kadına tecavüz ettiler. “

Maruz kaldıkları onca zulüm, tecavüz ve evlerinden çıkarılmaya karşı hiç bir koruyucuları bulunmamaktadır. Buna rağmen Burma Hükümeti tarafından, Rahiplerin öncülük ettiği bu katliamı meşrulaştıran birçok kanun tasarısı devamlı olarak kabul edilip yürütmeye konmaktadır. Hükümet destekli bu sistematik soykırım faaliyeti günden güne hıncını ve hırsını arttırarak devam etmektedir. Arakan ‘da Müslümanlara yönelik vahşete devam eden Budistler, bir camiyi içindekilerle birlikte yaktı. Myanmar Hükümetine bağlı askeri güçler ile Budist çeteler, ülkedeki Müslümanlara yönelik barbarca saldırılara devam ediyor. Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, Rohingyalılar olarak bilinen Arakanlı Müslümanların yaşadığı Cihanda, Fulbari ve Naribili köyleri askeri güçlerin hava saldırısına maruz kaldı. Saldırıda Naribili’de bulunan bir cami, içindekilerle birlikte yandı.

YERLERDE SÜRÜKLÜYORLAR

Edinilen görüntülerde Rakinili Budistlerin, katledilen Müslümanları yerlerde sürükledikleri görülüyor. Müslümanların köylerden kaçmasına müsaade etmeyen Budistler, yakaladıkları kişileri kadın erkek demeden sopalarla dövüyorlar. Duydukları acı nedeniyle çığlık atanlara ise hakaretler ediliyor. Erkeklerin gruplar halinde yere yatırıldığı görüntülerde bir Budist, eline aldığı uzun sopayla Müslümanların dizlerini kırmaya çalışıyor. Çocuklarını kucağına alan kadınların ise ağıtlar yakarak korku içerisinde bekledikleri görülüyor.

KADINLARA DA ZULÜM

Arakanlı Müslümanların Budistlerden gördükleri vahşet bunlarla sınırlı değil. Zulüm ve baskılardan kaçmaya çalışan kadınlar, yakalandıklarında önce çeşitli işkenceler görüyor, ardından da kadın ticaretinde kullanılıyorlar. Eğitim hakları elinden alınan Müslümanlar en fazla 4 ya da 5’inci sınıfa kadar okuyabiliyorlar. Çocuklar ve gençlere din değiştirmeleri yönünde baskılar uygulanıyor. Budistlerin, katlettikleri Müslümanların cesetlerini parçalayarak etlerini kasaplarda sattıkları da bildiriliyor.

Arakan’da Müslümanların evleri yakılıyor, çocukları öldürülüyor, kadınlarına tecavüz ediliyor fakat dünya bunu görmezden gelip, uyuyor! Arakan’da son 10 gündür son 5 yılın en büyük soykırımı yapılıyor ve dünya Müslümanları bu sefer geçenkinden daha fazla uyuyor! Zulme karşı başkaldırmış bir avuç genci bahane ederek Arakan’da Müslümanların evleri yakılıyor, çocukları öldürülüyor, kadınlarına tecavüz ediliyor fakat dünya bunu görmezden gelip, uyuyor! Kâfir zaten görse de görmüyor, ne oluyor da Müslümanlar da görmüyor. İşte ekran başındaki görmezlikten gelen Müslümanlar bu vebal sizindir, bizimdir, hepimizindir! Görmesenizde, görmemezlikten gelseniz de, görmeyelim diye bakmasanız da.