• Genç Birikim

    Medeniyet Vakfı Ankara Şubesi Açık Hava İftarı Gerçekleştirdi

    - 19 Haziran 2017

Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor: “Resûlullah (asm) buyurdular ki: “Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksiltme olmaz.” (Tirmizi, İbn Mace)a

Hz.Peygamber Efendimizin bu buyruğu gereği geleneksel hale getirmiş olduğumuz sokak iftarını bu yılda Medeniyet Vakfı Türközü Temsilciliğimiz tarafından gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Rabbimiz Kuran’da:

Hep birlikte Allah’ın ipine sarılın ve ayrılığa düşmeyin. Allah’ın size olan nimetini anın. Hani siz birbirinize düşmandınız Allah gönüllerinizi birbirine yaklaştırdı da O’nun nimetiyle kardeşler oldunuz. Bir ateş çukurunun kenarında idiniz Allah sizi oradan kurtardı. Doğru yola erişmeniz için Allah size ayetlerini böyle açıklıyor.(Ali İmran 103)

Ve yine;

İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten alıkoyan bir topluluk bulunsun. İşte bunlar kurtuluşa erenlerdir. (Ali İmran 104) buyurmaktadır.

Gayemiz Rabbimiz katında salih amel işlemek ve emri bil maruf ve nehyi anil münker görevini yerine getirmektir. İnsanları Hakka davet etmek İslâm’a, Kur’ân’a, Kuran ilkeleriyle yaşamaya davet, Kurân’ın ve sünnetin hükümlerini yaşayarak, Kuran’la aradaki engelleri kaldırarak Tevhid eksenli bir din anlayışı kazanmalarına vesile olabilmektir.  Kardeşlik bağlarını güçlendirerek örnek müslüman şahsiyeti oluşmasına katkıda bulanmaktır. Bu vesile ile bir parça da olsa bunu başarabilmişsek kendimizi müteşekkir hissetmiş oluruz.

Hepimizin bildiği Peygamber Efendimiz insanların en cömert olanı idi. Ramazanda esen rüzgârdan da daha cömert olurdu. Peygamber efendimizi örnek alıp onun yolunun öncüleri olarak ramazan ayında bizlerinde cömertliği kat kat artması gerekmektedir.

İftarımız yaşlısından gencine, hanımlar ve çocuklarla yoğun bir katılımla gerçekleşmiştir. Cami imamı tarafından Kuran’ı Kerim okunmuş ve iftar sonrası Ali Kaçar hocamız tarafından günün anlam ve önemini hakkında kısa bir konuşma gerçekleşmiştir.

İftarın hazırlanmasında emeği geçen özellikle Hakverdi Doğru ve diğer bütün kardeşlerimizden Allah razı olsun. Rabbimiz salih amellerimiz arasında güzel hasene olarak kıyamet günü mükafatını versin inşallah.