• Genç Birikim

    Medeniyet Vakfı Türközü Kültür Merkezinde Ramazan İftarı Düzenlendi

    - 03 Haziran 2018

MEDENİYET VAKFI ANKARA ŞUBESİ

TÜRKÖZÜ KÜLTÜR MERKEZİ GELENEKSEL SOKAK İFTARI

Rabbimiz Kuran’nı Kerim de Ramazan ayının mübarekliğini şu ayetlerle bize bildiriyor:

Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.

Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah’ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir. (Bakara Suresi  183-185)

Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur:

“Kim bir Müslüman kardeşine iftar vakti yemek yedirirse, onun sevabı kadar da kendisine sevap yazılır. Yemek yedirdiği kimselerin sevabından da hiçbir şey eksilmez.”

(Tirmizî, Savm: 82; İbni Mâce, Sıyam: 40)

Peygamber efendimizin hadisini kendimize örnek olarak her yıl geleneksel hale getirmiş olduğunuz Medeniyet Vakfı Türközü Kültür Merkezimizin düzenlediği sokak iftarımızı 700-800 arası yoğun katılım ile gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Müslüman kardeşlerimizin kaynaşmasına vesile olduğu gibi insanlara iyiliği emretme ve kötülükten sakınma vazifesinin de gerçekleştiği bir iftar programı olma özelliğini taşımaktadır.

İnsanlara örnek olma, davette bulunma ve kardeşlik bilincini tekrar canlandırma ümidi ile gerçekleştirdiğimiz iftar programımız Hakverdi Doğru kardeşimizin vakfımızın çalışmaları hakkında bilgi vermesi ile başlamış akabinde Kuran’ı Kerim tilaveti ile devam etmiştir.

Ezan öncesi yapılan dua ve salavatlardan sonra iftar yemeğine geçilmiştir.

İftar sonrası cemaat olarak kılınan akşam namazının ardından Teravihe kadar hasbihal yapılmış ve arkasından Muhammed İmamoğlu hocamızın teravih namazını kıldırması ile son bulmuştur.

Bu organizasyonda emeği geçen kardeşlerimiz: Hakverdi D., Barış S, Engin A, Necati A, Memduh K, Yakup K, Sinan K, Alaattin G, Uğur A, Akın A , Cahit E, Kadir A, Miat A, Ali H, Geç Kardeşlerden: Ferhat, Furkan, Salih, Murat, Ömer, kardeşlerimize  ve diğer emeği geçen bütün kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Rabbimizden bu çalışmalarımızı hayır defterlerimize yazmasını diliyoruz.

İftarımıza icabet eden ve bizlere hayır duada bulananlardan da Allah razı olsun.