• Genç Birikim

    Genç Birikim’in Geleneksel İftar Programı Gerçekleşti

    - 30 Nisan 2022

23 Nisan 2022 Cumartesi günü geleneksel “Genç Birikim İftarı” gerçekleşti. Yoğun katılımın olduğu iftar organizasyonuna; Asma Köprü, İlkav, Vahdet, Mekdav, IMH, Çağrı-Der gibi çeşitli STK ve cemaatler ile İstanbul, Kayseri, Akşehir ve Konya gibi Ankara dışı çeşitli illerden gelen misafirlerimiz iştirak etti.

Sunuculuğunu Hakverdi Doğru’nun yaptığı programda, iftardan sonra Muhammed Enes Hoca tarafından dua edildi, birlikte eda edilen akşam namazını müteakip Bilal Aslantaş Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulundu, Yusuf Bağdat tarafından da meali okundu.

Daha sonra Genç Birikim Derneği Genel Başkanı Ali KAÇAR, bir sohbet gerçekleştirdi.

Sohbetine, Ramazan ayını tebrik ve bu mübarek ayın ümmetin kurtuluşuna, silkinip yeniden ayağa kalkmasına vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederek ve Müslümanlar için bir kurtuluş ayı olan Ramazan ayını, Pandeminin etkin olduğu iki yıldan sonra tekrar yeniden birlikte idrak ettiğimizden dolayı da Cenab-ı Hakk’a binlerce kez şükrederek başlayan Ali Kaçar; Ramazan ayının, arınma ve tezkiye ayı, ağırlıkları bırakma, günahlardan daha çok uzak durma ayı olduğunu, Dünyaya çakılıp kalmanın, mal, mülk biriktirerek dünyevileşmenin anlamsız olduğunu, bu ve benzeri fuzuli ağırlıklardan bir an önce kurtulunması gerektiğinin daha çok bu ayda anlaşılabileceğini belirtti.

Kaçar, Peygamberî örnekliği, öncelikle ‘emin’ olma sıfatını kuşanmamızı gerektirdiğini, çevremiz, komşularımız, akrabalarımız ve arkadaşlarımızın; bizden, elimizden, dilimizden, davetimizden emin olması gerektirdiğini, menfaatler karşısında eğilen bükülen ya da söyleyen, konuşan ama yapmayan ya da aksini yapar konumda asla olmamamız gerektiğini, bugün insanlar İslam’dan kaçar hale gelmişlerse bunun en önemli nedeninin bizim ‘emin’ olmayışımızdan kaynaklandığına dikkat çekti.

Kaçar, bireysel anlamda sadece doğru olmanın yetmeyeceğini, mutlaka doğrularla ve doğru davrananlarla birlikte olmamız gerektiğinin de altını çizdi.

Hz. Peygamber’in (as) hadislerde, her çeşit zulümden kaçınılması gerektiğini bizlere öğütlediğini ifade eden Kaçar, şunlara değindi:

“İşlenen ya da işlenecek zulümlerde, bunu işleyenlere ateş dokunacağı yönünde uyarı yapılmıştır. Ateşten kurtulmak için ise; doğru olmak ve her halükârda doğru davranmak, adaletli olmak ve adil davranmak hatta bizim ve yakınlarımızın aleyhine bile olsa adaleti ayakta tutmak gerekmektedir.

Kendimize ve ailemize dönmemiz, vahyi ve vahyin pratiğe aktarılış tarzı olan sünneti hayatımıza müdahale eder hale getirmemiz şarttır.”

Bu Ramazan ayı vesilesiyle zulmün her çeşidine gerek ülke içerisinde gerekse ülke dışında; bizden de, aynı gruptan da, aynı cemaatten de olsa karşı çıkılması ve sesimizin yükseltilmesi çağrısında bulunan Ali Kaçar, konuşmasını şu cümle ve temennilerle nihayete erdirdi:

“Hastalarımıza, bu rahmet dolu gün ve geceler vesilesiyle Rabbimden hayırlı şifalar diliyorum.

Tekrar Ramazan ayınızı ve bin aydan hayırlı Kadir Gecenizi tebrik ediyor, ümmetin uyanışına vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan diliyorum.

Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.”

Bu anlamlı ve güzel sohbet için Ali KAÇAR’a ve iftar programımızda bulunan tüm katılımcılar ile, gelemeyip güzel dileklerde bulunan herkese teşekkür ediyor, tuttukları oruçların, yaptıkları ibadetlerin Rabbimiz katında makbul olmasını niyazda bulunuyoruz.