• İsmail Ceylan

    Gazze’nin Çocukları Acı Çekiyor: Trudeau’nun Ayıbı Kanada’nın Ayıbıdır

    - 23 Ağustos 2022

Gazze’deki acımasız abluka 15 yaşına girerken, Kanada başbakanı, hala Filistinli çocuklara verdiği yardım sözünü tutmayı reddediyor.
Yardıma ihtiyacı olan çocuklara yardım etme sözünden caymak, unvanları veya mevkileri ne olursa olsun, herkesin isminde ve karakterinde kalıcı bir lekedir. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İsrail’in aralıksız zulümlerinin, işgallerinin ve bu ay 15 yaşına giren uzun ve yok edici ablukanın kurbanları olan Gazze’nin çocuklarına bunu yaptı.
Trudeau, birkaç yıl önce yazılı olarak verdiği sözden vazgeçti -şimdi sorsanız, bu sahtekâr başbakan bunu kaleme aldığını bile hatırlamadığını iddia edebilir-. Hâlbuki Gazze’deki yaralı çocukları iyileştirmeye yardım etmek isteyen Kanadalıları desteklemek için açıklama yapıp imza atmıştı. Daha da kötüsü, Kanadalı/Filistinli Nobel Barış Ödülü adayı Dr. Izzeddin Abuelaish’e ve sadece 100 yaralı Filistinli çocuğu bakım için Kanada’ya götürmeye gönüllü olan hastanelere, doktorlara, hemşirelere ve destek veren tüm Kanadalılara ihanet etti.
Save the Children (Çocukları Kurtarın) adlı STK tarafından bu hafta başlarında yayınlanan bir raporda, Gazze’deki beş çocuktan dördünün kronik panik, endişe ve korku yaşadığı ifade edildi. Uyuyamıyorlar. Konsantre olamıyorlar. Sürekli üzüntü ve keder içinde yaşıyorlar. Bir işgal devletinin onları yok etmek için ne zaman saldıracağı endişesiyle, bekliyorlar. İsrail, daha fazla bomba atıyor, daha fazla mermi ateşliyor, daha fazla insansız hava aracı uçuruyor, daha fazla eve baskın yapıyor, daha fazla hayatı mahvediyor, öte yandan da bitmeyen tehditler savuruyor.
Rapora göre, Gazze’deki 800 bin çocuktan neredeyse tümü yatağını ıslatıyor. Bir anda kaybolan evleri, okulları ve sevdikleri insanların zarar gördüğü kâbuslarla uyanıyorlar. Bu çocukların yarısından fazlası “reaktif mutizm” olarak bilinen durumdan muzdarip: yaşanan şok ve travma, kronik depresyon ve içine kapanıklığa yol açıyor. Bazı çocuklar ise sadece ruhsal değil, aynı zamanda bedensel ağır yaralanmalara maruz kalıyorlar. Yaralı yüzler, kayıp uzuvlar ve kaybolan umutlar.
Save the Children’ın raporu, durumun her yıl daha da kötüleştiğini, işgal üstüne işgalin devam ettiğini bildiriyor. Ne yazık ki bu rapor, tahmin edilebileceği gibi Ukraynalıların kaderi ve geleceğine bağlı kalan Batılı haber editörlerinin dikkatini cezbetmiyor. Görüyorsunuz, Filistinli çocuklar sadece işgalciler tarafından değil, global işbirlikçiler tarafından da defalarca “gömülüyor”.
Azimli Dr. Abuelaish, Filistinli çocukları bu acılardan kurtarmaya kararlı; çünkü kendisi ve çocukları da bu tarifsiz acıları bizzat yaşadılar. Dr. Abuelaish’in kâbusu, 16 Ocak 2009’da başladı. Abuelaish’in; Bessan (21), Mayar (15), Aya (13) adlarındaki üç kızı; oğlu Abdullah (6) ve yeğeni Noor (17) evdelerken, aniden İsrail tankları tarafından ailenin Gazze’deki evine ateş edilmişti. Dr. Abuelaish de evdeydi. İlk mermi isabet ettiğinde altı yaşındaki oğlu Abdullah’ı kucaklıyordu. Salondaydılar. Yıkılan evi, duman ve toz kapladı. Afallamış ve kafası karışmış bir şekilde Dr. Abuelaish, çocuk odalarına doğru sendeledi. Ardından başka bir mermi isabet etti. Çocukların parçalanmış, kana bulanmış bedenleriyle karşılaştı. Mayar’ın kafası kopmuştu.
Sonrasında yalnız ve kimsesiz kalan Dr. Abuelaish, Kanada’ya taşındı. Oradayken 2014 yılında, İsrail, Gazze’yi bir kez daha işgal ettikten sonra, Filistinli çocukların travma yaşamış zihinlerini ve ruhlarını onarmaya istekli Kanadalıların ve hükümetlerin yardımını almak için “100 Çocuğu İyileştir” adlı bir kampanya başlattı. Birçok Kanadalı yanıt verdi. Abuelaish’in örneğinden etkilenen diğer “yardımcılar”, hevesli bir şekilde öne çıktı. Ontario hükümeti de elinden geleni yapmayı kabul etti. Ardından federal muhalefet lideri Trudeau, Filistinlilerin çektiği acılara kayıtsız kalan Başbakan Stephen Harper’a karşı pozisyon almak ve kendi “insani” gerçeklerini vurgulamak için bu siyasi fırsatı değerlendirdi.
3 Ağustos 2014’te, Trudeau, Kanadalıları Twitter’da şu şekilde teşvik etti: “Filistinli çocukların Kanada’da tıbbi tedavi görmelerini desteklemek için lütfen adınızı ekleyin.” İki gün sonra Trudeau, Twitter’da bu kez o zamanki Ontario sağlık bakanı Eric Hoskins’i ve eyaletin Liberal hükümetini, “#Heal100Kids girişimini destekleme taahhütlerinden dolayı” alkışladı.
Harper, Filistinli çocukların ve ailelerinin Kanada’ya gelmesine izin vermeyi reddetti. Heal 100 Kids, o dönem başbakan olan duygusuz küçük bir adam tarafından öldürüldü. Bir yıl sonra, Trudeau büyük bir çoğunlukla iktidara geldi.
2018’de İsrail, Gazze/İsrail sınırı boyunca birçok Filistinliyi öldürdü ve yaraladı. O korkunç yazda yayınlanan bir makalede Dr. Abuelaish, başbakan olarak Trudeau’dan verdiği sözü tutmasını ve 100 Filistinli çocuğun Kanada’ya getirilme planlarının yeniden canlandırılmasını istedi. Harper gibi Trudeau da, Heal 100 Kids’i savunan eski tweetlerinin, ucuz bir siyasi numara olduğunu kanıtlayarak bu organizasyonu reddetti.
Daha fazla kanıt mı istiyorsun? İşte kanıt. Trudeau ve onun “halk” taburu -birazdan onlara döneceğim-, hükümetin Filistinli çocuklar için hantal işleyen mekanizmasını, Ukraynalı savaş mağdurlarına, Kanada’da iyi standartlarda yeni bir hayat sağlamak için derhal harekete geçirdiler. İster kısa ister uzun süreli olsun Kanada’ya gelmek isteyen her Ukraynalı gelebilir. Şimdi, vize gerekmez. Sayı sınırı yok. Sıra beklemek yok.
Bu arada, Dr Abuelaish ve 100 Filistinli çocuk, sekiz yıldır terk edilmiş durumda. Beklesinler, kimin umurunda. Bu durum, Kanada hükümeti ve halkı için bariz ve utanç verici bir çifte standarttır. Trudeau’nun ayıbı, Kanada’nın ayıbıdır. “Çocukları Kurtarın” çalışmasıyla ilgili olarak Trudeau ve ekibine bir soru listesi gönderdim. Bunlardan başlıcaları: “Kanada başbakanı, 100 Filistinli çocuğu kurtarma projesini desteklediğini hatırlıyor mu ve eğer öyleyse, neden bu projeyi hala bekletiyor? Ya da bu projenin gerçekleşmesini kimler engelliyor?” Başbakanları gibi, onun kalitesiz ekibi de bu iki yüzlülük ile ilgili basit soruları yanıtlamayı reddettiler.
Dr. Abuelaish, anlaşılabilir bir hayal kırıklığıyla Trudeau’nun “bir yalancı ve ikiyüzlü” olduğunu söyledi. “Tarih,” diye uyardı Dr. Abuelaish, “unutmaz ve affetmez.” Dr. Abuelaish, haklı…
Andrew Mitrovica,
Al Jazeera, 19.06.2022
Çeviren: İsmail Ceylan